Wyższa dotacja dla Opery. Nowy dyrektor jest usatysfakcjonowany

2015.02.25 00:00
Mniej niż w ciągu ostatnich dwóch lat, ale nie o tak wiele, jak początkowo się obawiano. W sumie 1,775 mln zł trafi w tym roku do Opery i Filharmonii Podlaskiej z budżetu Białegostoku.
Wyższa dotacja dla Opery. Nowy dyrektor jest usatysfakcjonowany
Fot: ESD
Damian Tanajewski i Tadeusz Truskolaski

- Opera i Filharmonia Podlaska, mimo że to instytucja marszałka, to znajduje się w Białymstoku, jest to kluczowa instytucja w naszym mieście - podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Dlatego miasto deklaruje dalsze wsparcie finansowe dla placówki. W projekcie budżetu na ten rok początkowo zarezerwowano, tak jak w latach 2013 i 2014, 2 mln zł. Rada miasta zadecydowała jednak, że część tych pieniędzy lepiej przeznaczyć na inne cele. Ostatecznie Operze pozostawiła 775 tys. zł oraz kolejne 600 tys. zł w rezerwie celowej.

- Deklaruję, że niezwłocznie wydam zarządzenie, by te środki zostały przesunięte z rezerwy celowej do budżetu - poinformował w środę, po spotkaniu z nowym dyrektorem Opery, Truskolaski.
Dodał też, że w budżecie znajdzie jeszcze dodatkowe pieniądze. Ma to być 400 tys. zł z rezerwy ogólnej. W sumie więc do OiFP trafi w tym roku 1,775 mln zł.

- Jest to poziom w pełni satysfakcjonujący. 400 tys. zł zostanie przeznaczonych na Halfway Festival, reszta jest na premierę opery "Carmen", która ma odbyć się 25 września - mówi dyrektor Opery Damian Tanajewski.

Tanajewski zaznaczył, że jego instytucja będzie starała się "robić produkcje jak najoszczędniej", czego przykładem jest ostatni "Czarodziejski flet". Dodał też, że w przyszłości rozmowy o pieniądzach i sezonie artystycznym powinny być prowadzone znacznie wcześniej, tak by w sierpniu-wrześniu plany zostały przedstawione radnym. Choć i w tym roku nie byłoby takich zawirowań, gdyby nie zmiana władz i przedłużający się konkurs na dyrektora Opery.

Damian Tanajewski 16 lutego został wskazany przez komisję konkursową jako najlepszy kandydat do pełnienia tej funkcji. Zarząd województwa jednomyślnie wskazał również, aby w informacji do ministra znalazła się rekomendacja dla niego na 5 sezonów artystycznych. Zgodnie z umową o współprowadzeniu OiFP, zawartą między Województwem a Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarząd województwa w najbliższych dniach ma wystosować do ministra pismo w sprawie uzgodnienia tej kandydatury.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1144 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39