XII Katedralne Koncerty Organowe

2007.07.16 00:00
XII Katedralne Koncerty Organowe zainaugurował w piątek w białostockiej Farze Piotr Wilczyński.

Ten organista i klawesynista, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, zaprezentował m.in. sonaty hiszpańskiego duchownego Antonio Solerego, kompozycje Mendelssohna i "Suitę Karmelitańską" Francaix składającą się z sześciu utworów przedstawiających sylwetki sióstr karmelitanek. Zgromadzeni w skupieniu wysłuchali katedralnych organów - największych w Polsce północno - wschodniej, które w tym roku obchodzą stulecie.
Podlaskie Koncerty Organowe to już tradycja. - Gdy rozpoczynaliśmy, nie byliśmy pewni frekwencji - wspominał na konferencji ksiądz prałat Antoni Lićwinko, dyrektor Katedralnych Koncertów Organowych. Wybraliśmy lipiec i sierpień, kiedy nie ma tego rodzaju przedsięwzięć - Filharmonia i Opera Podlaska ma przerwę. Słuchacze nie zawiedli. Na każdy występ przychodzi średnio około 200 osób - mówił.

Józef Kotowicz, muzyk i pedagog, kierownik artystyczny imprezy zadbał o wysokiej klasy muzyków, również zza granicy. - Jednym z najbardziej znanych będzie w tym roku Duńczyk - Soren Christian Vestergaard, który jest organistą w kościele Św. Trójcy w centrum Kopenhagi. Wystąpi na zakończenie cyklu - 24 sierpnia - razem z Katedralnym Chórem Carmen. Udało się zaprosić również młodą sopranistkę ze Stanów Zjednoczonych - Tracy Ford - mówi Kotowicz. Wystąpi po raz pierwszy w Polsce. W repertuarze koncertów nie zabraknie utworów Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna, Mieczysława Surzyńskiego czy muzyki francuskiej.
Tradycyjnie jeden z recitali (3 sierpnia dadzą go harfistka Sandra Kopijkowska i organista Marek Wierzbicki) odbędzie się w Starym Kościele. - Są tam unikatowe, zabytkowe organy, których wiele elementów pamięta czasy Branickiego. Ich budowa i wielkość narzuca wąski zakres repertuarowy - wyjaśnia wybór miejsca Kotowicz. Po tym koncercie zostaną otwarte podziemia Starego Kościoła m.in. z grobem Izabeli Branickiej. Cykl koncertów w Białymstoku jest częścią Podlaskich Koncertów Organowych. W tym roku pojawiły się na ich mapie dwa nowe miejsca: Łapy i Różanystok. Muzyka organowa zabrzmi również w Hajnówce i Sejnach.

W ten piątek w białostockiej Farze o 19.15. wystąpi szwedzka (z polskimi korzeniami) organistka - Urszula Grahm. Kolejne koncerty w każdy piątek - do 24 sierpnia. Bilety (7 zł) oraz program (2 zł) do nabycia przed występem.

Andy

1293 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39