POLECAMY
Już 26 czerwca rozpocznie się 31. edycja Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku. Przez siedem piątkowych wieczorów publiczność będzie mogła posłuchać organistów z Polski i zagranicy. Tegoroczne koncerty odbędą się przy wykorzystaniu instrumentu cyfrowego, ponieważ zabytkowe organy archikatedry czeka gruntowny remont.
W tym roku organizatorzy musieli zmierzyć się z dodatkowym wyzwaniem. Zabytkowe organy białostockiej archikatedry czeka remont, dlatego podczas koncertów wykorzystywany będzie instrument cyfrowy. – Sam kościół został oddany do użytku w 1905 roku, a trzy lata później – w 1908 roku – stanął w nim imponujący, jak na tamte czasy, 50-głosowy instrument. W latach 50. XX wieku organy przeszły rozbudowę, a w 1996 roku został zakończony remont organów. To właśnie te prace stały się impulsem do zorganizowania Katedralnych Koncertów Organowych. Wkrótce rozpocznie się kapitalny, przewidziany na dwa lata remont instrumentu. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zostanie podpisana umowa z firmą organmistrzowską. W związku z pracami tegoroczne koncerty będą odbywały się przy użyciu instrumentu cyfrowego, który wiernie imituje brzmienie tradycyjnych organów piszczałkowych – wyjaśnił prof. Józef Kotowicz. Przed białostocką publicznością zaprezentują się organiści z Polski oraz zagranicy, m.in. z Włoch, Węgier i Stanów Zjednoczonych. Oprócz koncertów solowych część wydarzeń wzbogacą występy chórów. – Zachęcamy do zarezerwowania wolnego czasu w piątkowe wieczory. Brzmienie muzyki organowej w murach świątyni to wyjątkowe przeżycie, którego warto doświadczyć. Katedralne Koncerty Organowe na stałe wpisały się już w tradycję naszego miasta. Melomani doskonale wiedzą, że co roku mogą liczyć na te niezwykłe wydarzenia i cieszyć się wspaniałą muzyką – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Pierwszy koncert zaplanowano na 26 czerwca o godz. 19.15 w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej. Muzyki organowej będzie można posłuchać również podczas koncertów towarzyszących w kościele św. Kazimierza Królewicza, kościele Matki Bożej Fatimskiej oraz w Katedrze Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. – Cieszymy się, że ta piękna, wieloletnia tradycja jest pielęgnowana. Organizacja 31. edycji tego wydarzenia to ogromne osiągnięcie. Z tej okazji chciałabym serdecznie podziękować prof. Józefowi Kotowiczowi za kierownictwo artystyczne, miastu Białystok za nieustające wsparcie naszych działań oraz całemu zespołowi Białostockiego Ośrodka Kultury za zaangażowanie i trud włożony w realizację tego projektu – dodała dr Martyna Faustyna Zaniewska, dyrektorka Białostockiego Ośrodka Kultury. Bilety kosztują 20 zł. Można je kupić w kasach Kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa, przez internet oraz przed koncertem w miejscu wydarzenia. – To niebywała uczta nie tylko dla melomanów. Na koncerty chętnie przychodzą rodziny z dziećmi oraz turyści odwiedzający Białystok. W tej wyjątkowej, wakacyjnej atmosferze można odnaleźć chwilę wytchnienia i zatrzymania. Gorąco polecam udział w wydarzeniach – każdy wieczór jest zupełnie inny, a dodatkową atrakcją jest spotkanie z organistą, który po występie wychodzi do publiczności – podsumowała Urszula Wysocka, koordynatorka wydarzenia. Szczegóły i harmonogram koncertów: XXXI Katedralne Koncerty Organowe
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl
Motoryzacja 11:00
Kultura i Rozrywka 10:00
Kultura i Rozrywka 09:10
Biznes 08:06
Sport 08:03
Aktualności 2026.06.22 17:00
Aktualności 2026.06.22 14:30
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji