XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego

dodane dnia: 2022-08-18 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2022-09-04 - 2022-09-25
XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie odbywać się będzie przez 4 niedziele, począwszy od 4 września w Parafii NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, ul. Kościuszki 2, po mszy św. o godz. 19:00.

Będzie można usłyszeć wybitnych wykonawców znanych w kraju i za granicą.

Zainaugurowany w 2005 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w województwie podlaskim.

Festiwal wpisując się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych miasta i województwa podlaskiego stał się wyróżniającą je wizytówką na mapie artystycznych ośrodków Polski, miejscem przyciągającym wspaniałych artystów z Polski i z zagranicy. Festiwal jako lokalna artystyczna marka i wyjątkowy muzyczny produkt jest doskonałą formą promocji miasta, naszego regionu i walorów turystycznych województwa podlaskiego w Polsce i w Europie.

Od 2005 roku w ramach 17 edycji Festiwalu odbyło się 76 koncertów z udziałem ponad 220 wspaniałych wykonawców m.in. z Polski, Wysp Alandzkich, USA, Japonii, Rosji, Niemiec, Belgii, Litwy, Białorusi, Danii, Czech, Mołdawii, Ukrainy, Austrii, Włoch. Koncertów wysłuchało ponad 13 tysięcy słuchaczy.



KONCERT IV
26 września 2022, godz. 19:00


Maria Erdman - klawikord
Karolina Zych - flet traverso


W programie m.in. utwory: Bacha, Müthela, Agricoli

O ARTYSTACH:

Maria Erdman - organistka i teoretyk muzyki. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego a następnie studia podyplomowe w Conservatorium van Amsterdam pod kierunkiem prof. Menno van Delfta (klawikord) i prof. Pietera van Dijka (organy). Występuje z koncertami na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, jako solistka i kameralistka. Działalność muzyka-wykonawcy łączy z pracą teoretyka, opracowującego źródła repertuaru polskiego oraz publikacje podejmujące zagadnienia wykonawstwa muzyki dawnej. Posiada doktorat w dziedzinie sztuk muzycznych. Maria Erdman jest wykładowcą klawikordu w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Od roku 2005 prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracuje z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. Jest wykładowcą Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie.

Karolina Zych - flecistka orkiestry instrumentów historycznych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej. Prowadzi klasę fletów historycznych w Katedrze Historycznych Praktyk Wykonawczych Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Pochodzi z Radomia, swoją edukację muzyczną rozwijała w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, a następnie w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku na wydziale Alte Musik, w klasie fletu traverso Benedeka Csaloga. Jest specjalistką w dziedzinie gry na historycznych fletach poprzecznych od XVI do XIX wieku, nie rezygnując jednak z XX w. praktyk wykonawczych na flecie współczesnym. Współpracuje z zespołem Royal Baroque Ensamble pod dyrekcją Lilianny Stawarz, z którym wykonywała wielokrotnie solowe koncerty fletowe, klawikordzistką Marią Erdman, pianistką Katarzyną Drogosz, orkiestrą Diletto pod dyrekcją Anny Moniuszko, Capellą Cracoviensis, z którą występowała pod batutą m. in. Jana Tomasza Adamusa, Andrew Parrota, Paula McCreesha, Christophe Rousette'a, czy Alessandro Moccii, wykonując szeroki repertuar od baroku do romantyzmu. Jej solowe występy niejednokrotnie były transmitowane przez „Dwójkę” - 2 Program Polskiego Radia, m.in. podczas festiwalu Nowe Epifanie czy Festiwalu Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Wraz z Capellą Cracoviensis brała udział w nagraniu fonograficznym opery „Halka” Stanisława Moniuszki na instrumentach historycznych dla Deutsche Harmonia Mundi. Koncertuje w Polsce a także za granicą, ma za sobą występy m. in w Niemczech, Norwegii, Grecji, Portugalii, Japonii, Belgii, Litwie, Rosji. Od 2020 roku prowadzi warsztaty gry na fletach historycznych w Lidzbarku Warmińskim podczas festiwali Varmia Musica.


Kierownictwo artystyczne: Dariusz Hajdukiewicz

Organizatorzy:
Urząd Miejski w Wasilkowie
Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie
Parafia NMP Matki Miłosierdzia
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wasilkowskie
Muz & Art

Partner:
StudioKom
Krzysztof Grygowicz

Patronat honorowy:
Metropolita Białostocki
Wojewoda Podlaski
Starosta Powiatu Białostockiego
Burmistrz Wasilkowa

Patronat medialny:
Portal Miejski BiałystokOnline


Na wszystkie koncerty wstęp wolny!
Miejsce imprezy
Parafia NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, ul. Kościuszki 2

1166 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39