Z białostockiego magistratu wyciekły dane? Były dostępne przez kilka godzin

2024.04.29 15:54
Internauci przez kilka godzin mieli dostęp do numerów ksiąg wieczystych działek w Białymstoku. Urząd Miejski informuje o naruszeniu danych osobowych.
Z białostockiego magistratu wyciekły dane? Były dostępne przez kilka godzin
Fot: Pixabay

Wszystko przez... nieostrożność pracownika

W czwartek, 25 kwietnia, Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku opublikował informację o naruszeniu ochrony danych osobowych. Incydent dotyczył nieautoryzowanej publikacji numerów ksiąg wieczystych wszystkich działek zlokalizowanych w granicach Białegostoku na stronie internetowej bialystok.maps.arcgis.com. Według doniesień, dostęp do tych wrażliwych danych był możliwy poprzez wejście w szczegóły działki podczas przeglądania interaktywnej mapy miasta.

Urząd Miejski w Białymstoku podjął próbę wyjaśnienia incydentu, uznając go za wynik nieostrożności pracownika Centrum Usług Informatycznych w Białymstoku, jednostki budżetowej miasta odpowiedzialnej za obsługę informatyczną. Jednocześnie nie ujawniono dokładnej daty, kiedy doszło do wycieku danych, jednak zapewniono, że dostęp do nich został zablokowany po kilku godzinach od ich przypadkowej publikacji.

Dane były dostępne przez pięć godzin

Według oświadczenia udostępnionego przez Urząd Miejski w Białymstoku, dane dotyczące numerów ksiąg wieczystych były dostępne przez aż 5 godzin na dedykowanej stronie z interaktywnymi mapami miasta. Wyjątkowość sytuacji polegała na tym, że dostęp do tych poufnych informacji był możliwy poprzez wejście w szczegóły konkretnej działki podczas korzystania z mapy Białegostoku.

W samym oświadczeniu czytamy, że incydent został wykryty dopiero po pięciu godzinach, po czym dostęp do numerów ksiąg został natychmiast zablokowany. Dodatkowo ustalono, że przez ten okres czasu stronę przeglądało co najmniej 35 osób. To dowodzi, że incydent ten mógł potencjalnie narazić na ryzyko prywatność i bezpieczeństwo dużej liczby mieszkańców.

Dostępne były dane właścicieli nieruchomości

Urząd Miejski zapewnił, że wszelkie szczegóły dotyczące naruszenia zostały niezwłocznie zgłoszone Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wspomniano także, że w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, prezes ten podejmuje stosowne działania w celu ochrony prywatności obywateli.

Naruszenie to nabiera szczególnego znaczenia ze względu na fakt, że numer księgi wieczystej jest kluczem dostępu do wielu wrażliwych danych osobowych, w tym numeru PESEL właściciela nieruchomości. Takie dane mogą być wykorzystywane w różnych celach, włączając w to możliwość zaciągania pożyczek w parabankach czy inne formy nadużyć finansowych. W związku z tym, poważne kroki mające na celu zabezpieczenie prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych stają się niezwykle istotne dla ochrony interesów mieszkańców.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1318 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39