Z Bonu Turystycznego może skorzystać więcej osób. Kto dokładnie?

2022.06.02 13:24
Rodzice, których dzieci urodziły się w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia – również mogą skorzystać z bonu turystycznego.
Z Bonu Turystycznego może skorzystać więcej osób. Kto dokładnie?
Fot: pixabay.com

Bon Turystyczny przysługuje także tym dzieciom, które przyszły na świat między 1 października a 31 grudnia. Mogą go dostać nawet w przypadku, gdy rodzice złożyli wniosek o 500 plus już w 2022 roku.

- Warunkiem otrzymania bonu na dzieci urodzone w ostatnim kwartale zeszłego roku jest to, aby rodzic wniosek o świadczenie wychowawcze złożył w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bon Turystyczny jest jednorazowym świadczeniem – 500 zł, które przypada na jedno dziecko (w przypadku dziecka z niepełnosprawnością jest to 1000 zł). Bon dostają rodzice na dzieci, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Są sytuacje, że rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet wtedy, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze już po 31 grudnia 2021 roku. Jak wynika bowiem z przepisów mają 3 miesiące na złożenie dokumentów, licząc od momentu narodzin potomka.

- Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli taki wniosek na początku 2022 roku, na dziecko urodzone w 2021 roku, także bon otrzymają. Na przykład gdy matka urodziła dziecko w listopadzie i wystąpiła o 500 plus w styczniu 2022 roku, Zakład przyznał to świadczenie od listopada i tym samym dziecko nabyło prawo do bonu turystycznego- wyjaśnia rzeczniczka.

Rodzice, którzy dotychczas nie aktywowali bonów – nadal mogą to zrobić. Mają czas jeszcze do 30 września bieżącego roku. W Podlaskiem na aktywację czeka jeszcze 27% bonów.

- Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić do końca września tego roku. Mogą nim zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Opłacą nim także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie lub zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonie, obóz czy zieloną szkołę. Podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest w całym kraju już 30,5 tys., a w Podlaskiem 535 – informuje rzeczniczka.

W Podlaskiem przysługiwało 122 tys. bonów turystycznych, do tej pory rodzice w całości wykorzystali 48,6 tys., a więc zaledwie 40% z nich. W związku z bonami branża turystyczna w Polsce dostała wsparcie sięgające 2,27 mld zł. Najwięcej, bo ponad 20% tej kwoty trafiła do przedsiębiorców w woj. małopolskim , nieco mniej – 18% w woj. pomorskim. Jeśli chodzi o branżę turystyczną w woj. podlaskim, to ta dzięki bonom uzyskała pomoc sięgającą 26,7 mln zł.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po wejściu na PUE ZUS rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Podczas transakcji opiekun otrzymuje indywidualny kod, który potwierdza transakcję i służy do płatności Polskim Bonem Turystycznym.

W przypadku braku zakładki Polski Bon Turystyczny na indywidualnym profilu PUE ZUS osoby uprawnionej należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej stosowny wniosek, którego wzór dostępny jest na stronie internetowej: https://bonturystyczny.polska.travel.

Osoby, które mają pytanie dotyczące bonów turystycznych mogą zadawać pytania dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 11 22 111.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1443 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39