Z Egiptu, Chin oraz Indii. Młodzi ludzie przyjechali do Białegostoku

2017.07.05 13:19
Aż 45 osób z różnych zakątków świata przyjechało do naszego miasta, by poznać tutejszy język i kulturę.
Z Egiptu, Chin oraz Indii. Młodzi ludzie przyjechali do Białegostoku
Fot: Justyna Fiedoruk
Studenci letniej szkoły Pollando

Zagraniczna młodzież chce się uczyć języka polskiego

Ruszyła kolejna edycja Szkoły Języka i Kultury Polskiej Pollando przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Dzięki niej do Białegostoku przyjechało 45 zagranicznych stypendystów, którzy przez 3 tygodnie będą uczyć się języka polskiego i poznawać walory naszego regionu. W tym roku UwB gości młodzież z 15 krajów, m.in. Chin, Egiptu, Bułgarii, Chorwacji, Indii, Gruzji, Maroka, Rosji, Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy, Serbii czy Słowacji.

- Szkoła powstała w 2014 r. i wydawało nam się, że jest to takie naturalne, że tutaj na wschodzie, w Białymstoku, powstaje szkoła języka polskiego jako obcego. W tym roku mamy 45 uczestników z całego świata. To, że przyjeżdżają do Polski świadczy o tym, że ranga języka polskiego rośnie i coraz więcej osób chce się go uczyć - mówi dr Konrad Szamryk z białostockiej uczelni - Studenci UwB chętnie pomagają w organizacji letniej szkoły Pollando, nawiązują nowe znajomości, które są później utrzymywane przez lata.

Uczestnicy letniej szkoły mają w planie 90 godzin lektoratów. Przygotowany program dotyczy jednak również czasu po zajęciach lekcyjnych.

Studenci poznają naszą kulturę

Na przybyłych, oprócz nauki, czeka sporo atrakcji. Organizatorzy zaplanowali im mnóstwo wycieczek. Już pierwszego dnia młodzież odwiedzi Pałac Branickich. Następnie zobaczy Operę i Filharmonię Podlaską, kampus UwB, Teatr Dramatyczny, a także pojedzie do Białowieży czy Supraśla. Goście zagrają również w grę miejska, podczas której będą odkrywać historię Białegostoku. Zaplanowano też warsztaty taneczne i dziennikarskie, a nawet wyjście do kina.

- Jestem z Egiptu, uczę się języka polskiego na uniwersytecie w Kairze. Uczę się polskiego, ponieważ chcę pracować tam w polskiej ambasadzie. Naukę tego języka rozpocząłem dwa lata temu. Mam przyjaciół z Polski, podoba mi się tutejsza kultura. Ludzie są tutaj bardzo dobrzy i mili, cieszę się, że mogę tu być. Bardzo lubię też polską pogodę, zwłaszcza, że w Egipcie jest teraz bardzo ciepło - wyjaśnia Ahmed Bakr z Egiptu. Dodaje też, że język polski jest jego zdaniem równie trudny, jak arabski.

Każdy uczestnik Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej otrzyma świadectwo ukończenia kursu dokształcającego prowadzonego przez Uniwersytet w Białymstoku oraz pamiątkowy certyfikat.

- Cieszymy się, że tu jesteście i mieszkańcy Białegostoku będą mogli poznać ludzi z aż 15 krajów, poznać ich kulturę i zwyczaje. Zapewniamy wam otwartość na wszelką współpracę i przyjmujemy was z otwartymi ramionami - mówił do przyjezdnych gości wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1801 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39