Z map Białegostoku oficjalnie znikinie amfiteatr

2013.01.09 00:00
Chociaż faktycznie nie ma go już od kilku lat, to formalnie zniknie dopiero teraz. Chodzi o amfiteatr im. Czesława Niemena, który zlikwidowano, by w jego miejscu zbudować operę.
Z map Białegostoku oficjalnie znikinie amfiteatr

Niedawno białostoccy radni dyskutowali o nadaniu imienia placowi przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (patronuje mu Stanisław Moniuszko), teraz muszą pozbawić oficjalnych nazw tereny zajęte pod ten budynek. W związku z wybudowaniem Opery w miejscu istniejącego wcześniej amfiteatru, zaistniała konieczność uchylenia uchwały z 2004 r. w sprawie nadania mu nazwy. Z map Białegostoku oficjalnie zniknie więc Amfiteatr im. Czesława Niemena.

Na mapach geodezyjnych skrócony zostanie również przebieg ul. Odeskiej. Jej fragment zajął także gmach Opery. Działka o powierzchni 0,0053 ha zagospodarowana została jako część terenu wokół niej i w chwili obecnej nie pełni już funkcji komunikacyjnej.

Formalnego uporządkowania wymaga również nazewnictwo dróg na Nowym Mieście. Urzędnicy chcą, by przedłużyć dotychczasowy przebieg ul. Św. Kingi. Ulica prostopadła do Przyrodniczej i Cementowej będzie teraz przebiegać dalej na północ. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2006 r. teren objęty przez przedłużenie został przeznaczony pod ulicę dojazdową.

Inna ulica z tego osiedla - Witolda Stawińskiego wymaga natomiast wciągnięcia na listę dróg powiatowych. Na terenie Białegostoku istnieją wciąż ciągi komunikacyjne, które pomimo, iż posiadają metryki oraz księgi inwentarzowe obowiązujące dla dróg publicznych, w świetle aktualnych przepisów nie mają uregulowanego stanu prawnego. Po zaliczeniu ul. Witolda Sławińskiego do kategorii dróg powiatowych, będzie ona podlegała ustawie o drogach publicznych, m.in. w kwestii prowadzenia robót, umieszczania w pasie drogowym obiektów budowlanych czy reklam.

Wszystkie te zmiany będą wymagały przegłosowania przez białostockich radnych. Dyskusję w tej sprawie zaplanowano na najbliższą sesję - 15 stycznia.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1610 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39