Za kilka dni Białystok będzie świętował 105 lat niepodległości

2024.02.16 11:11
Już w najbliższy poniedziałek (19 lutego) o godz. 12. przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się uroczystości upamiętniające rocznicę odzyskania niepodległości przez Białystok i przyłączenia do Rzeczypospolitej.
Za kilka dni Białystok będzie świętował 105 lat niepodległości
Fot: Miasto Białystok
Białystok czekają uroczystości rocznicowe

Główne obchody rocznicy odbędą się w szczególnym miejscu, w sercu Białegostoku, na Rynku Kościuszki przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości zostaną przywołane wydarzenia sprzed 105 lat, kiedy to 19 lutego 1919 r. do miasta wkroczyło Wojsko Polskie i Białystok stał się na powrót częścią odradzającej się Rzeczypospolitej.

Białystok na niepodległość musiał poczekać

11 listopada 1918 r. zakończyła się długa walka o odzyskanie polskiej niepodległości. W Białymstoku oczekiwanie na niepodległość trwało dłużej. Miasto u schyłku 1918 i na początku 1919 r. wciąż znajdowało się w rękach Niemców. Wynikało to z faktu, że na wschodzie, w Rosji i w Ukrainie, pozostało jeszcze ponad pół miliona niemieckich żołnierzy. Wtedy Józef Piłsudski uznał, że dla bezpieczeństwa odrodzonej Polski ewakuowana armia niemiecka musi ominąć centrum kraju. Była więc wycofywana drogą przez Białystok, a dalej – Ełk i Królewiec. Nasze miasto chroniło w ten sposób rodzącą się II Rzeczpospolitą przed zalewem kilkusettysięcznej armii niemieckiej. Choć kilkanaście kilometrów od miasta była już wolna Polska, białostoczanie musieli cierpliwie na nią czekać, znosząc przy tym samowole i grabieże zdemoralizowanych klęską żołnierzy armii zaborczej. Dopiero 19 lutego 1919 r. Białystok stał się częścią niepodległej Polski.

– 19 lutego 1919 roku w historii Białegostoku jest dniem szczególnym, to okazja do bezpośredniego wyrażenia szczęścia i dumy, ale też namysłu nad ogromem wysiłku i poświęcenia osób, którym ten wspaniały dzień zawdzięczamy – podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Zachęcam mieszkańców do wspólnego oddania hołdu ojcom polskiej niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Paderewskiemu czy Romanowi Dmowskiemu. Pamiętajmy też o białostockich bohaterach, takich jak Feliks Filipowicz, Józef Marjański czy Seweryn Nowakowski. Pamiętajmy o wszystkich, bez których odrodzenie naszej ojczyzny byłoby niemożliwe – także o tych nieprzeliczonych, anonimowych osobach, którym zawdzięczamy wolną Polskę i wolny Białystok - dodał.

Podczas poniedziałkowych obchodów, przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego zostaną złożone wieńce i wiązanki. Tym symbolicznym aktem oddany zostanie hołd tym, którzy walczyli w imię wspólnego dobra dla niepodległego bytu Ojczyzny.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

910 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39