Za mało pieniędzy, by rozpocząć budowę Muzeum Pamięci Sybiru. Jest apel do posłów

2016.04.28 11:28
Białystok nie dostał z budżetu państwa wystarczającej kwoty, by rozpocząć budowę Muzeum Pamięci Sybiru. Prace miały ruszyć w tym roku. Skierowano apel w tej sprawie do podlaskich posłów.
Za mało pieniędzy, by rozpocząć budowę Muzeum Pamięci Sybiru. Jest apel do posłów
Fot: UM Białystok
Koncepcja Muzeum Pamięci Sybiru

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wystosował list do wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz posłów Dariusza Piontkowskiego i Jarosława Zielińskiego.

Podziękował w nim za dotychczasową współpracę, związaną z inicjatywą Muzeum Pamięci Sybiru. Jednocześnie zaapelował o to, aby swoimi działaniami wojewoda oraz posłowie wspomagali zabiegi czynione przez miasto w sprawie dofinansowania projektu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szacunkowy koszt budowy całego muzeum to około 55 mln zł, z czego pierwszy etap związany z pracami budowlanymi ma kosztować 32,5 mln zł. Miasto wystąpiło o dotację, która zagwarantowałaby połowę sumy potrzebnej do budowy - 16 mln zł. Minister zdecydował się jednak wesprzeć to przedsięwzięcie jedynie kwotą 4,5 mln zł.

"Dotacja w tej kwocie nie pozwala nam na przeprowadzenie koniecznych prac, tym bardziej, że zgoda MKiDN na dofinansowanie zamyka nam możliwość ubiegania się o dodatkowe wsparcie z budżetu centralnego" - napisał w apelu do posłów Tadeusz Truskolaski.

W sprawie zwiększenia dotacji na projekt przez MKiDN prezydent Białegostoku w maju spotka się również z parlamentarzystami, aby osobiście zaapelować o działania na rzecz budowy Muzeum Sybiru.

Gdy zaczęto tworzyć projekt Muzeum Pamięci Sybiru, liczono, że inwestycja będzie kwalifikowała się do dotacji unijnej. Tymczasem w obecnej perspektywie finansowej tak duże projekty kulturalne nie mogą ubiegać się o wsparcie UE.

Muzeum ma powstać w magazynach powojskowych przy ul. Węglowej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1507 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39