Zabytek z centrum miasta pod młotek. Tylko czy znajdą się chętni?

2018.05.11 08:03
Miasto sprzedaje kamienicę przy Lipowej 16A - nie pierwszy raz. Do tej pory chętnych raczej brakowało, a budynek niszczeje.
Zabytek z centrum miasta pod młotek. Tylko czy znajdą się chętni?
Fot: MN
Kamienica przy 16a niszczeje, chociaż wszystko w okół niej jest odnawiane

Wygląd kamienicy mieszczącej się pod adresem Lipowa 16A, kontrastuje z jej otoczeniem. Budynek znajduje się na zapleczu odnowionej dużej kamienicy przy Lipowej 16, w której obecnie mieści się np. punkt BKM. Ten z dopiskiem "A" można zobaczyć idąc ul. Kisielewskiego – obite tynki, otwory okienne zasłonięte płytami pilśniowymi, zamazane graffiti na murach. Nie pasuje to zupełnie ani do wspomnianej większej "siostry", ani do świeżo odnowionego podwórka, gdzie pojawiły się nowe ławki i inne elementy małej architektury.

Kamienica przy Lipowej 16A, to oczywiście zabytek. Z ustaleń historycznych wynika, że została wybudowana na początku XX wieku, przez rodzinę Gordonów, którzy prowadzili tam skład sukna i wełny. W ostatnich latach stała niezamieszkała. Wcześniej w kamienicy mieścił np. lombard.

Od kilku lat miasto bezskutecznie próbuje oddać tę nieruchomość w ręce prywatnych inwestorów. Teraz ogłoszono kolejny przetarg. Cena wywoławcza wynosi 1,076 mln zł. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia stworzenie w niej funkcji usługowej lub mieszkaniowej, jednak już nie gastronomicznej. Oczywiście kamienica chroniona jest przez zapisy konserwatorskie i wszystkie możliwe prace będzie trzeba uzgadniać z miejskim konserwatorem. Działki jako takiej właściwie nie ma, budynku nie można także ogrodzić.

Wszyscy zainteresowani kupnem nieruchomości będą mogli ją dokładniej obejrzeć 13 lub 20 czerwca od godz. 14 do 15. Data przetargu to 28 czerwca. Tydzień wcześniej należy uiścić wadium w wysokości 107,6 tys. zł.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1082 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39