Zabytkowa kamienica będzie siedzibą Rady Miasta. Wyniki konkursu

2014.10.10 00:00
Rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej przebudowy i nadbudowy budynku przy ul. Branickiego 3, w którym mieścić ma się siedziba Rady Miasta Białegostoku.
Zabytkowa kamienica będzie siedzibą Rady Miasta. Wyniki konkursu
Fot: Marta Abramczyk
Zwycięski projekt można zobaczyć w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej

Przedmiotem ogłoszonego konkursu dla architektów było wykonanie pracy konkursowej – opracowania przedstawiającego autorską koncepcję programowo-przestrzenną przebudowy i nadbudowy budynku przy ul. Branickiego, dawnej bożnicy żydowskiej (obecnie mieści się tam białostocki klub sportowy Hetman). Ci, którzy podjęli się udziału w konkursie, mieli za zadanie pokazać wizję zmian wyrazu symbolicznego budynku oraz jego użytkowania tak, aby mógł on pełnić funkcję siedziby Rady Miasta. Podczas planowania trzeba było także wziąć pod uwagę uwarunkowania historyczne, urbanistyczne i architektoniczno-budowlane. Na nagrody przeznaczone zostało 90 tys. zł.

- Białystok to jedyne miasto, które nie posiada własnej siedziby Rady Miasta, a to przecież jeden z najważniejszych organów – wyjaśniał pomysł na zagospodarowanie budynku dawnej synagogi przewodniczący Rady Miasta Włodzimierz Leszek Kusak. – Inaczej ten zabytek przeszedłby w ruiny i w zapomnienie – dodawał.

Do konkursu zgłosiło się 29 zespołów projektowych – spośród nich wybrano najlepszych siedem (komisja przyznała także II i III miejsce, wyróżnienia oraz wyróżnienia honorowe). Zwycięzcą okazał się "Atelier Zetta" Zenon Zabagło z Białegostoku. Nagroda za pierwsze miejsce to 35 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji, tj. udziału w postępowaniu prowadzonym w trybie z wolnej ręki. Członkowie komisji zaznaczyli, że w projekcie trzeba będzie wprowadzić kilka zmian – m.in. usunąć parking podziemny, a zorganizować zespół miejsc postojowych oraz zredukować nadmiar powierzchni użytkowej.

Ogłoszeniu wyników towarzyszyła wystawa prac konkursowych, która potrwa do 18 października. Projekty można zobaczyć w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A (VI piętro).

Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl

1624 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39