Zadłużone jest życie staruszka. Jednak podlascy seniorzy mają najmniej do oddania

2017.01.22 16:07
Polscy emeryci są coraz bardziej zadłużeni. Jednak podlascy seniorzy są pod tym względem w najlepszej sytuacji, zarówno biorąc pod uwagę liczbę osób z zobowiązaniami, jak i pulę pieniędzy do oddania – tak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.
Zadłużone jest życie staruszka. Jednak podlascy seniorzy mają najmniej do oddania
Fot: pixabay.com

Zadłużeni, ale nie najbardziej

Średni dług osoby starszej to 12,3 tys. zł. Aby spłacić to zobowiązania, senior musiałby w całości oddać aż 7 przeciętnych emerytur. Jednak nie Podlasianin ani Podlasianka, bowiem nasi seniorzy są najmniej zadłużeni w całym kraju.

Dane Krajowego Rejestru Długów wskazują, że w Podlaskiem mieszka prawie 4 tys. zadłużonych emerytów na łącznie 42,7 mln zł. Jest to duża kwota, ale i mała zarazem w porównaniu np. z najbardziej zadłużonymi w Polsce emerytami ze Śląska. Zobowiązań nie płaci tam blisko 38 tys. starszych mieszkańców, a łączna wartość ich długów przekracza 487 mln zł. Tradycyjnie do najbardziej zadłużonych należą również mieszkańcy (zarówno starsi, jak i młodsi) Mazowsza.

Powody zadłużania się emerytów są niezmienne od lat. To niewystarczające dochody, zaciąganie zobowiązań na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka.

- Wielu seniorów musi dwa razy obejrzeć każdą złotówkę, zanim zdecyduje się, w jaki sposób ją wyda. Bardzo często bywa tak, że świadczenia emerytalne są na niewystarczającym poziomie, aby jednocześnie zapłacić za mieszkanie i bieżące rachunki, kupić kosztowne leki i mieć pieniądze na życie. Część emerytów sięga po kredyty i pożyczki, zwłaszcza ci, którzy dopiero co przeszli na emeryturę i kompensują sobie w ten sposób niższe dochody. Dodatkowym wsparciem ratują się też, gdy pojawiają się niespodziewane wydatki – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Problemy finansowe dotyczą najczęściej pań

W gronie zadłużonych seniorów przeważają kobiety – stanowią aż 62% wszystkich dłużników-emerytów. To odwrotna proporcja niż w przypadku wszystkich zadłużonych konsumentów, gdzie to mężczyźni stanowią około 2/3 wszystkich osób z zobowiązaniami.

- Wysoki odsetek kobiet wśród dłużników jest spowodowany różną długością życia Polaków. Panie żyją średnio niespełna 82 lata, podczas gdy życie panów trwa prawie 74 lata. W chwili śmierci męża wszystkie zobowiązania spadają na barki wdowy. W tej sytuacji znacznie trudniej o terminową spłatę, ponieważ dochód gospodarstwa domowego w znacznym stopniu maleje – wyjaśnia Łącki.

Jeszcze rok temu dług polskich emerytów wynosił nieco ponad 2 mld zł. Wystarczyło jednak 12 miesięcy, aby zadłużenie wzrosło o 40%. Teraz, łącznie, polscy seniorzy muszą spłacić aż 2,87 mld zł.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1247 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39