Zaduszki Bluesowe. Impreza dla fanów bluesa i nie tylko [WIDEO]

2018.11.08 12:25
Przed nami już 36. Zaduszki Bluesowe. W klubie Fama wystąpią Formacja Fru i Dan Patlansky z RPA. Impreza odbędzie się w sobotę (10.11).
Zaduszki Bluesowe. Impreza dla fanów bluesa i nie tylko [WIDEO]
Fot: Białostocki Ośrodek Kultury
Dan Patlansky

Zaduszki Bluesowe zorganizowano po raz pierwszy w listopadzie 1983 roku i poświęcono je pamięci Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, lidera Kasy Chorych i pomysłodawcy najstarszego festiwalu bluesowego w Polsce - Jesieni z Bluesem. Od tego czasu impreza odbywa się cyklicznie i cieszy się niesamowitym powodzeniem. Koncerty zespołów z Polski i z zagranicy co roku budzą ogromne zainteresowanie publiczności. Podczas tego wydarzenia spotykają się kolejne pokolenia fanów bluesa!

Będą oni mogli posłuchać Formacji Fru - grupy założonej w 1995 roku przez harmonijkarza Tomka Kamińskiego i basistę Piotra Romaniuka. Występowała ona z powodzeniem na wielu ważnych ogólnopolskich imprezach, takich jak Olsztyńskie Noce Bluesowe, Rawa Blues (I nagroda w 2000 roku), Jesień z Bluesem czy Festiwal Muzyki Bluesowej i Jazzowej w Gdyni. W roku 1999 do zespołu dołączył Sean McMahon - wokalista z Chicago, z którym zespół zyskał uznanie na festiwalu Rawa Blues.

W roku 2002 formacja wydała płytę będącą swego rodzaju podsumowaniem ich działalności w latach 1999–2001. Rok później ukazało się wspólne dzieło Tomka i Seana, z gościnnym udziałem innych muzyków Formacji Fru: Piotra Romaniuka i Roberta Panasa - płyta "Where Will You Go?". W kolejnych latach grupa sporadycznie koncertowała na festiwalach.

Ostatnio mieliśmy okazję słuchać Formacji Fru na Jesieni z Bluesem w 2016 roku.Wystąpi także Dan Patlansky z RPA. Z roku na rok muzyk staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. Słynie z mistrzowskiego opanowania gitary elektrycznej i akustycznej oraz magicznego głosu. Na tytuł legendy bluesa niezwykle ciężko zasłużyć, a zdobycie tego tytułu w wieku 30 lat wydaje się wręcz niemożliwe. A jednak!

Południowoafrykański gitarzysta Dan Patlansky od lat budzi zachwyt słuchaczy i krytyków. Jego twórczość często porównywana jest do muzyki Jimiego Hendrixa i Led Zeppelin. Gdy Selwyn Miller, menadżer m.in. Davida Gatesa, Randy'ego Crawforda czy Petuli Clark, usłyszał muzykę Patlansky'ego, zaprosił go do Nowego Orleanu, kolebki bluesa. Tam Patlansky miał okazję grać w kultowych miejscach, m.in. Leaf, Rock & Bowl and Checkpoint Charlie.

W 2006 roku Patlansky został jednym z zaledwie sześciu endorserów Fendera w RPA. W 2015 roku został wybrany przez Joe Satrianiego jako gość specjalny podczas swojego europejskiego tournée Shockwave Tour 2015. Jego album "Dear Silence Thieves" uznany został przez Blues Rock Review w USA za najlepszy album 2014 roku.Otwarcie klubu o godz. 19.00, Formacja Fru na scenie pojawi się o godz. 20.00, a Dan Patlansky - o godz. 21.30. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz też: 36. Zaduszki Bluesowe

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

961 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39