Zakaz handlu już od marca. Sprawdź, kiedy sklepy będą zamknięte

2018.02.28 07:56
Po wielkich sporach i debatach w życie wejdzie ustawa dotycząca zakazu handlu. Od marca nie zawsze będzie można więc zrobić zakupy w niedzielę. Kiedy hipermarkety i galerie handlowe będą zamknięte?
Zakaz handlu już od marca. Sprawdź, kiedy sklepy będą zamknięte
Fot: BiałystokOnline.pl

Zakaz handlu wchodzi w życie

Na początku roku - 30 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą zakazu handlu w niedzielę. Zmiany wejdą życie już od marca. Wówczas w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu sklepy wielkopowierzchniowe i galerie handlowe będą zamknięte.

Wielu polityków jest zadania, że wolne niedziele umożliwią ludziom spędzenie czasu z bliskimi oraz uczestniczenie w wielu wydarzeniach społecznych i kulturalnych. Niektórzy rządzący uważają również, że wykonywanie obowiązków w niedziele jest bardzo uciążliwe i stresogenne.

Niezbyt pochlebnie o tym pomyśle wypowiadają się głównie studenci, dla których praca w weekend to wielokrotnie jedyna szansa na podreperowanie swojego budżetu. Są tacy, którzy przyznają, że będą musieli z tego powodu zrezygnować z nauki dziennej, bowiem nie będzie ich na to stać.

Także liczni eksperci i ekonomiści podchodzą sceptycznie do zmian, które będą wprowadzone. Obawiają się bowiem, że może to być zbyt duże obciążenie dla naszej gospodarki.

Niektóre punkty będą czynne

Zakaz handlu nie dotyczy gastronomii, kwiaciarni, cukierni, sklepów internetowych, lodziarni, sklepów z prasą oraz wyrobami tytoniowymi. W przypadku punktów działających przy stacji paliw, to będą mogły być czynne, gdy ich powierzchnia nie przekroczy 80 m2. Co do piekarni - sprzedaż będzie dozwolona tylko w momencie, gdy przeważająca działalność polega na handlu wyrobami cukierniczymi oraz piekarniczymi.

Za ladą będą też mogli stanąć właściciele sklepów którzy pracują "na własny rachunek" (zobacz więcej: Ustawa podpisana. Od marca handel w niedzielę będzie ograniczony). Co ważne - nie mogą im wówczas pomagać ani osoby zatrudnione na umowę zlecenie czy umowę o dzieło, ani krewni.

W 2020 r. ma być wprowadzony całkowity zakaz handlu w siódmym dniu tygodnia. Przy czym warto wiedzieć, że tym razem także nie zabraknie wyjątków. Zakupy zrobimy w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę wypadającą tydzień przed Wielkanocą. Zakaz nie będzie również obowiązywał w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Za złamanie przepisów dotyczących zakazu grozą wysokie grzywny (więcej: Będzie zakaz handlu w niedzielę. Za jego złamanie - nawet 100 tys. zł grzywny)

Kiedy obowiązuje zakaz handlu:

- marzec: 11, 18;
- kwiecień: 1 (Wielkanoc), 8, 15,22;
- maj: 13, 20;
- czerwiec: 10,17;
- lipiec: 8, 15, 22;
- sierpień: 12, 19;
- wrzesień: 9, 16, 23;
- październik: 14, 21;
- grudzień: 9;

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1609 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39