Zakładają stowarzyszenie. Chcą wybudować w Białymstoku pomnik Lecha Kaczyńskiego

2016.07.03 17:25
Działacze PiS chcą wybudować pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białymstoku. W tym celu zakładają stowarzyszenie.
Zakładają stowarzyszenie. Chcą wybudować w Białymstoku pomnik Lecha Kaczyńskiego
Fot: Dorota Mariańska

Powstaje stowarzyszenie, którego głównym celem jest wybudowanie pomnika Lecha Kaczyńskiego w Białymstoku. Inicjatorami przedsięwzięcia są działacze Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Krzysztof Jurgiel, Dariusz Piontkowski, Jan Dobrzyński, Bohdan Paszkowski oraz Kazimierz Romanowski.

- Dotąd w Białymstoku mieliśmy bardzo skromne upamiętnienie świętej pamięci prezydenta. Jest tylko skwer w jednym z parków. Poprzednie władze niespecjalnie chciały się zgodzić na jakieś większe upamiętnienie, dlatego uznaliśmy, że warto podjąć inicjatywę społeczną. Chcemy, aby i w formie materialnej ta postać była przypominana białostoczanom – mówił na spotkaniu z mediami Dariusz Piontkowski.

Stowarzyszenie przygotowuje się do rejestracji. Ma już opracowany statut. Do komitetu założycielskiego należy 10 osób, a prezesem jest Krzysztof Jurgiel. Jego oficjalna nazwa to Komitet Społeczny Budowy Pomnika Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Białymstoku.

Członkowie organizacji zakładają, że monument powstanie w ciągu dwóch lat. Ma on upamiętniać zarówno Lecha Kaczyńskiego, jak i wszystkich tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Pomnik umieszczony zostanie w centrum miasta. Politycy mają propozycje lokalizacji, ale oficjalnie nic jeszcze nie mówią. Natomiast tego, jak będzie on wyglądał, dowiemy się po przeprowadzeniu konkursu. Budowa posągu ma być sfinansowana ze środków prywatnych. Stowarzyszenie przeprowadzi także zbiórkę publiczną. Przewidywany koszt budowy pomnika to od 100 do 200 tys. zł. Stowarzyszenie nie będzie zabiegało o środki publiczne.

Ponadto będzie ono prowadziło działalność wydawniczą, edukacyjną i szkoleniową. Zajmie się również popularyzowaniem myśli i idei Lecha Kaczyńskiego.

- Mamy nadzieję, że poza działaczami politycznymi do naszego stowarzyszenia przyłączą się także ludzie szeroko rozumianej prawicy, osoby, które cenią ideę budowy silnej, patriotycznej Polski, które mają w pamięci Lecha Kaczyńskiego – podsumował Dariusz Piontkowski.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

965 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39