Zakończono modernizację szpitala w Choroszczy. Powstały 3 nowe oddziały

2021.01.12 12:54
Po ponad 2 latach, został otworzony nowy budynek szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Modernizacja kosztowała ponad 13 mln zł.
Zakończono modernizację szpitala w Choroszczy. Powstały 3 nowe oddziały
Fot: Szpital Psychiatryczny w Choroszczy

Ponad 2 lata prac

We wtorek (12.01) odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanego budynku Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, który znajduje się w zabytkowym kompleksie dawnej fabryki włókienniczej Moesów.

- Pacjenci będą leczeni w bardzo komfortowych warunkach na miarę XXI wieku. Jest to jedna z niewielu inwestycji w Polsce, która przyczyniła się do poprawy warunków leczenia pacjentów i do poprawy warunków pracy personelu. W ciągu dwóch lat przebudowaliśmy i zmodernizowaliśmy budynek – poinformowała Ewa Zgiet, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy.

Zakres prac obejmował przebudowę wnętrz, aby dostosować pomieszczenia do obowiązujących wymogów sanitarnych. Budynek jest podzielony na trzy niezależne oddziały łóżkowe, umiejscowione na poszczególnych kondygnacjach. W podpiwniczeniu znajdują się szatnie personelu, węzły sanitarne, pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Budynek został wyposażony w nowy sprzęt oraz powstała m.in. sala fitness dla pacjentów. Natomiast wiosną, planowane jest ogrodzenie terenu oraz utworzenie parku rekreacyjnego dla pacjentów.

Oddział im. Janiny Bernasiewicz

Aby upamiętnić znaną lekarkę, dyrektor szpitala w latach 1948-1953, VI oddziałowi ogólnopsychiatrycznemu nadano imię dr Janiny Bernasiewicz. Została również odsłonięta pamiątkowa tablica. Podczas uroczystości, obecna była rodzina zmarłej, Alicja i Marek Kobylińscy, którzy otrzymali medalion z wizerunkiem Janiny Bernasiewicz.

W nowym budynku będzie można przyjąć w sumie 140 pacjentów. Powstały 3 oddziały:
- ogólnopsychiatryczny V (60 łóżek);
- ogólnopsychiatryczny VI (60 łóżek);
- leczenia zaburzeń nerwicowych i osobowości (20 łóżek).

- Gdy przejmowałem ten szpital, jako dyrektor 40 lat temu, wyglądał zupełnie inaczej. Były sale dla chorych mieszczące nawet 20 łóżek, a często ich brakowało. Wtedy był bardzo trudny okres, brakowało środków na modernizacje. Choć zaczęliśmy przynajmniej te duże pomieszczenia przebudowywać na pokoje mniejsze dla chorych - mówił podczas uroczystości były dyrektor szpitala, dr Tadeusz Borowski-Beszta.

Remont za ponad 13 mln zł

Szpital Psychiatryczny w Choroszczy powstał w roku 1930. Modernizacja budynku oraz wszystkie prace z nią związane, odbywały się pod okiem Wojewódzkiego Podlaskiego Konserwatora Zabytków.

- Ten kompleks budynków jest bardzo stary i zabytkowy, wymagał wielu nakładów. Dlatego budynek został wyremontowany, został zakupiony sprzęt medyczny i terapeutyczny - powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.

- Cieszę się, że kolejne dyrekcje modernizują budynek. Życzyłbym, żeby ten szpital był nowoczesny nie tylko pod względem urządzeń, ale także był nowoczesny pod względem ciągłej humanizacji naszej psychiatrii. Żeby Ci, którzy przychodzą byli otoczeni odpowiednią opieką, żeby nie czyli się napiętnowani, że są pacjentami szpitala psychiatrycznego - podsumował dr Tadeusz Borowski-Beszta.

Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ponad 13 mln zł z czego 3,2 mln zł udało się pozyskać ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Ponadto, zarząd województwa podlaskiego przekazał blisko 9 mln zł. Szpital dołożył z własnych środków 1 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1141 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39