Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na UwB. Które kierunki były najbardziej oblegane?

2022.07.11 17:51
Pierwszy etap rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie w Białymstoku już dobiegł końca. Niektóre kierunki były bardzo oblegane.
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na UwB. Które kierunki były najbardziej oblegane?
Fot: UwB

Rekrutacja na Uniwersytet w Białymstoku rozpoczęła się 1 czerwca. Kandydaci zapisywali się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) do piątku (8.07) do północy. W przypadku studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich na kandydatów czekało 31 kierunków, a na nich 2455 miejsc.

Niektóre kierunki były bardzo oblegane

Najwięcej chętnych – 535 osób zarejestrowało się na ekonomię. Z kolei 473 wybrało prawo. Na filologię angielską było 464 chętnych, na zarządzanie 401, kryminologię 367 i informatykę 298.

- Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce prym wiedzie kryminologia – o każde z 25 miejsc stara się ponad 15 chętnych. Duża konkurencja jest też na filologii angielskiej z językiem hiszpańskim – ponad 8 kandydatów na jedno miejsce, na administracji – ponad 6 kandydatów na miejsce oraz na kierunku bezpieczeństwo i prawo (prawie 6 kandydatów na miejsce). Spora rywalizacja jest też na filologii angielskiej (ponad 5 kandydatów na miejsce) i zarządzaniu (ponad 4 kandydatów na miejsce) – mówi Agnieszka Grajewska, p.o. kierownika Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji.

O tym, czy kandydaci dostali się na wymarzone studia dowiedzą się 15 lipca o godz. 13.00. Wyniki postępowania rekrutacyjnego pojawią się na ich indywidualnych kontach w systemie IRK. Następnie osoy zakwalifikowane będą miały 3 dni (od 18 do 20 lipca) na dostarczenie wymaganych dokumentów. Na kierunkach, na których nie zostanie wyczerpany limit miejsc, będą kwalifikowane i zapraszane do dostarczenia dokumentów kolejne osoby z najwyższą liczbą punktów. Ostateczne wyniki postępowania rekrutacyjnego będą znane 27 lipca.

W tym roku były dwie nowości

W tym roku na uczelni pojawiły się dwie nowości. Jedna z nich będzie realizowana w Filii w Wilnie.

- Uniwersytet w Białymstoku przygotował też 2 nowości. To lingwistyka stosowana "Wschód – Zachód" na Wydziale Filologicznym oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, którą planujemy realizować w Filii w Wilnie. Uruchomienie obu tych kierunków zależne jest od zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki. Czekamy jeszcze na ostateczną decyzję w tej sprawie, ale liczymy, że otrzymamy ją lada dzień, dlatego zachęcam kandydatów do śledzenia naszego wykazu kierunków w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) – informuje dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, prorektor ds. kształcenia.

Nadal trwa rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia i na studia niestacjonarne

Wciąż trwa rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia, w tym przypadku kandydaci mogą się rejestrować do 22 lipca. Z kolei nabór na studia niestacjonarne będzie prowadzony do 16 września.

Łącznie na studia stacjonarne oraz niestacjonarne I, II stopnia oraz jednolite magisterskie w roku akademickim 2022/2023 UwB planuje przyjąć 4630 osób. Podczas pierwszego etapu rekrutacji nas studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie wpłynęło 5341 zgłoszeń.

Uniwersytet w Białymstoku jest największą uczelnią w północno-wschodniej Polsce. Białostockie jednostki uczelni – 9 wydziałów i 5 instytutów – mają w swojej ofercie 37 różnych kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Z kolei Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie oferuje 3 kierunki na studiach stacjonarnych: ekonomię (I i II stopnia), informatykę (I stopnia), europeistykę (I stopnia).

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1907 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39