Zamaskowani mężczyźni przy granicy z Białorusią. Instruowali cudzoziemców

2023.05.10 09:22
Zdaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, służby białoruskie cały czas zaangażowane są w ułatwianie cudzoziemcom nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski.
Zamaskowani mężczyźni przy granicy z Białorusią. Instruowali cudzoziemców
Fot: SG

W poniedziałek (8.05 około godz. 19.00 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych ujawniono grupę osób (4 obywateli Afganistanu i obywatel Iranu), która przekroczyła polsko-białoruską granicę wbrew przepisom.

- Po białoruskiej stronie oczekiwała jeszcze spora grupa cudzoziemców, która chciała nielegalne dostać się do naszego kraju. Mężczyźni byli instruowani przez zamaskowanego mężczyznę, mówiącego po rosyjsku. Grupa zachowywała się agresywnie. Mężczyznom wyraźnie nie spodobało się, że granica naszego państwa jest chroniona i stoją na ich drodze polskie patrole. Po pewnym czasie osoby oddaliły się w głąb Białorusi - przekazała Krystyna Jakimik-Jarosz z zespołu prasowego Podlaskiego Oddziału SG.Choć obszar przy granicy znajdujący się po stronie białoruskiej jest strefą dostępną tylko dla służb białoruskich, to cały czas pojawiają się tam osoby próbujące nielegalnie przedostać się do Polski. Zdaniem polskiej SG, służby białoruskie wskazują cudzoziemcom miejsca, podprowadzają pod granicę, przewożą, dostarczają narzędzia do przejścia przez barierę lub pontony do pokonania rzeki granicznej.

Minionej doby (9.05) do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi aż 134 osoby, m.in. obywatele Kuby i Haiti. Na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki SG w Krynkach, 5 cudzoziemców (z Sudanu i Senegalu) przeprawiło się przez rzekę graniczna Świsłocz.

Za pomocnictwo zatrzymano aż 3 kurierów. Pierwszy został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Czeremsze. Obywatel Ukrainy przewoził w aucie aż 14 osób (13 Afgańczyków i Pakistańczyka). W ręce mundurowych wpadł po pościgu. Kolejny wpadł na odcinku pod odpowiedzialnością służbową Placówki SG w Mielniku. Białorusin przewoził 6 cudzoziemców. Ostatni kurier, również obywatel Białorusi, przewoził Syryjczyka - zdarzenie miało miejsce nieopodal Narewki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1041 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39