Zamieszanie wokół otwarcia żłobków i przedszkoli - oświadczenie Tadeusza Truskolaskiego

2020.04.30 18:13
Po konsultacjach z pracownikami i dyrekcjami żłobków i przedszkoli prezydent Białegostoku poinformował w czwartek (30.04) białostoczan o terminie otwarcia tych placówek. Tadeusz Truskolaski wydał oświadczenie w związku - z jak podkreśla - nieprawdziwymi informacjami przekazanymi przez Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.
Zamieszanie wokół otwarcia żłobków i przedszkoli - oświadczenie Tadeusza Truskolaskiego
Fot: Arkadiusz Świentochowski

W czwartek (30.04) włodarz Białegostoku ogłosił, iż miejskie żłobki oraz przedszkola nie są gotowe, by 6 maja przyjąć dzieci do placówek. Decyzję podjął po konsultacjach z dyrektorami i dyrektorkami państwowych placówek oświatowych w Białymstoku. Przedstawiciele tych placówek nie otrzymali żadnych wtycznych, które pomogłyby w otwarciu placówek 6 maja. Prezydent nie otrzymał wytycznych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski oskarżył Tadeusza Truskolaskiego o to, że decyzję podjął beż żadnych konsultacji.

Nie ma określonych procedur, środków ochronnych. Ponadto nikt sobie nie wyobraża w jaki sposób 3-letnie dziecko miałoby zachować dystans od opiekunki oraz innych dzieci. Brak też informacji, ile dzieci może przebywać w jednej grupie. To pytania, które nadal pozostają bez odpowiedzi.

Decyzja została pozytywnie odebrana przez białostoczan

Podczas konferencji live władze Białegostoku oraz dyrektorki 2 białostockich placówek oświatowych długo debatowali nad tą sprawą. Decyzję na temat przedłużenia terminu otwarcia placówek została podjęta na wzgląd bezpieczeństwa dzieci oraz personelu.

Konferencję można było obejrzeć na profilu Wschodzący Białystok. Mieszkańcy Białegostoku chętnie w niej uczestniczyli. Z zamieszczonych komentarzy wynika, iż rodzice, których dotyczy ta sprawa są bardzo zadowoleni z decyzji, którą podjął Tadeusz Truskolaski.

Wśród nich są m.in. takie - "Pełne uznanie, brawo Panie prezydencie. Słuszna decyzja. Osoby, które nie pracują z małymi dziećmi, nie powinny zabierać głosu", "Panie Prezydencie uważam to działanie za słuszne, decyzję popieram, bo ważne jest bezpieczeństwo dzieci a także i Pań w żłobku i rodziców", "Popieram decyzję Prezydenta w 100%. Bardzo cieszę się że mamy tak mądrego prezydenta, który nie narazi naszych dzieci. BRAWO", "Z takimi Włodarzami to nie strach przechodzić przez ten trudny czas", "Dobrze, że taka decyzja została podjęta, przynajmniej rodzice nie muszą się bić z myślami co zrobić. Wstydem jest to, że rząd robi z siebie bohatera dając możliwość otwierania placówek, a odpowiedzialnością za decyzję obarcza samorządy".

Niesłuszne oskarżenia wobec Tadeusza Truskolaskiego

Tymczasem na swojej czwartkowej konferencji prasowej minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski zarzucił prezydentowi Białegostoku brak konsultacji z placówkami oświatowymi oraz rodzicami. Według Dariusza Piontkowskego włodarz Białegostoku nie zapoznał się z wytycznymi, które zostały przygotowane przez ministerstwo edukacji.

Odnosząc się do tych słów prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przygotował oświadczenie w związku nieprawdziwymi informacjami przekazanymi przez Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego podczas konferencji prasowej 30 kwietnia 2020 r.

Oświadczenie

W związku z kłamliwymi insynuacjami i manipulacjami ministra edukacji narodowej informuję, że podejmując decyzję o pozostawieniu publicznych żłobków i przedszkoli zamkniętych opierałem się na opiniach nauczycieli - dyrektorów tych placówek. W czwartek (30.04.), o godzinie 9:00 mój zastępca Rafał Rudnicki wziął udział w konsultacjach z przedstawicielami miejskich żłobków oraz przedszkoli publicznych i niepublicznych. Dotyczyły one możliwości wznowienia działalności tych placówek od 6 maja. Wzięło w nich udział 15 osób a wśród nich oprócz dyrektorów także przewodnicząca Komisji Oświaty w Radzie Miasta Joanna Misiuk oraz dyrektor departamentu edukacji Ewa Mituła. Wszyscy zgodzili się, że należy odłożyć w czasie otwieranie żłobków i przedszkoli po to, aby odpowiednio się do tego przygotować.

Kłamliwe jest zatem stwierdzenie ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, że nie konsultowałem tej decyzji.

W środę (29.04.) zwróciłem się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o pilne przekazanie samorządom szczegółowych wytycznych dotyczących zasad bezpiecznego otwarcia żłobków i przedszkoli w formie rozporządzenia Ministra Zdrowia. Dopiero po ich analizie możliwa będzie ocena, które placówki i w jakim zakresie będą mogły zostać otwarte. Zadeklarowałem także pełną współpracę przy konsultowaniu tych przepisów.

Tego samego dnia (29.04.) departament edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z prośbą o szczegółowe wytyczne, instrukcje dotyczące zasad bezpieczeństwa. Poprosił także dyrektorów przedszkoli i żłobków o przedstawienie zapotrzebowania na środki ochrony osobistej oraz dezynfekcyjne.

Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i ich rodziców oraz pracowników żłobków i przedszkoli jest dla nas najważniejsze, w odróżnieniu od stanowiska ministra Piontkowskiego. Dlatego też zdecydowałem się dać żłobkom i przedszkolom czas na przygotowanie do wznowienia działalności. Nie można decyzji dotyczących kilkunastu tysięcy osób komunikować i wdrażać z dnia na dzień. Szczególnie podczas trwającej epidemii koronawirusa. Musimy mieć czas, żeby odpowiednio przygotować budynki, sale w których będą przebywały dzieci. Musimy opracować zasady zachowania na terenie placówek. Sytuacja jest wyjątkowa i a my potrzebujemy szczegółowych zaleceń służb sanitarnych co do koniecznych środków bezpieczeństwa.

Dlatego też żłobki i przedszkola w Białymstoku pozostaną zamknięte do 24.05. Swoją decyzję przekazałem mieszkańcom i dziennikarzom podczas konferencji live w Internecie o godzinie 11:00.

Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci nie może być narażane!

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

1219 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39