Zamknięta szkoła – kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?

2021.11.02 11:55
Z powodu koronawirusa często szkoły, żłobki i przedszkola są zamykane. Wówczas ubezpieczony rodzic może skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Może też się o niego ubiegać, jeśli dziecko jest na kwarantannie lub izolacji.
Zamknięta szkoła – kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?
Fot: pixabay.com

Zasiłek opiekuńczy gdy szkoła jest zamknięta

Z powodu pandemii koronawirusa wiele szkół jest tymczasowo zamykanych, a dzieci wysyłane na kwarantannę. W takich przypadkach, gdy pociecha nie może uczęszczać do żłobka, przedszkola lub szkoły ubezpieczony rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on także w przypadku, gdy dziecko zostało poddane kwarantannie lub izolacji.

- Aby skorzystać z zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko, ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, czyli rodzic dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem. Ważne jest też to, że w domu nie ma innego opiekuna, który mógłby zająć się dzieckiem. Co ważne zasiłek opiekuńczy nie przysługuje natomiast w sytuacji gdy część uczniów (cześć klas) uczy się w sposób zdalny, a część stacjonarny i nie dochodzi do zamknięcia całej placówki – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Należy pamiętać, że wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% wysokości wynagrodzenia. Zasiłek nad zdrowym dzieckiem przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowym, jak i dobrowolnym bez okresu wyczekiwania - jak to jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby prowadzące własny biznes warunkiem otrzymania pieniędzy jest terminowe opłacanie dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe i przerwanie działalności na czas sprawowania opieki. Taki zasiłek przyznawnay jest przez maksymalnie 60 dni w roku.

Rodzice mogą korzystać z takiej formy pomocy również w przypadku , gdy pociecha zostanie poddana kwarantannie lub izolacji domowej. Taka konieczność jest traktowana jak choroba dziecka. tannie lub izolacji domowej. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana jak choroba dziecka. To jak długo może być wypłacany zasiłek opiekuńczy zależy od wieku dziecka bądź jego niepełnosprawności. Na dziecko dziecko chore (również z niepełnosprawnością), które nie ukończyło 14 lat przysługuje maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Na dziecko powyżej 14. roku życia – 14 dni w roku,, a na dziecko niepełnosprawne w wieku 14-818 lat – 30 dni.

Jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać taki zasiłek?

Chcąc otrzymać zasiłek opiekuńczy należy złożyć wniosek Z-15A. dokument powinien być złożony w oryginale w placówce ZUS lub przesłany przez PUE wnioskodawcy. Do tego należy dołączyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

- Pracodawca/zleceniodawca, który nie wypłaca sam zasiłków, przekazuje do ZUS-u wraz z drukiem Z-3/Z-3a wniosek ubezpieczonego o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Osoba prowadząca działalność gospodarczą składa zaświadczenie na druku Z-3b – informuje Krupicka.

Zobacz też: COVID-19 w podlaskich szkołach. 148 placówek na zdalnym lub hybrydowym nauczaniu LISTA

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1217 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39