Zamordowani, bo byli chorzy. Rocznica zagłady pacjentów szpitala w Choroszczy

2018.08.29 08:06
Mija właśnie 77 lat od zbrodni, której dokonali niemieccy żołnierze mordując pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.
Zamordowani, bo byli chorzy. Rocznica zagłady pacjentów szpitala w Choroszczy
Fot: UMB

Wojna nie oszczędzała nikogo, a najbardziej okrutna była dla tych, którzy nie mogli się bronić. Potwierdzeniem tego jest mord, którego niemieccy żołnierze dopuścili się na pacjentach szpitala w Choroszczy w sierpniu 1941 roku. W znajdującym się nieopodal wsi Nowosiółki lesie, 29 sierpnia rozstrzelali ponad 460 osób, które znajdowały się pod opieką lekarzy z choroszczańskiego szpitala.

W środę (29.08) przypada 77. rocznica tych wydarzeń.

Tradycyjnie już tego dnia zaplanowano uroczystości, które odbędą się pod pomnikiem Ofiar Faszyzmu z 1969 roku stojącym w lesie pomiędzy os. Nowosiółki w Choroszczy, a Fastami. Prócz mordu na pacjentach, w lesie tym w czasie wojny rozstrzelano ok. 4 tys. cywilów, partyzantów, a nawet duchownych. Początek uroczystości o godz. 10.00.

Trzeba pamiętać, że jeszcze przed likwidacją szpitala przez Niemców, podczas okupacji rosyjskiej wielu chorych zostało wywiezionych w głąb Rosji do Kurska, Razania czy Kostomy. Łącznie było to ponad 300 osób, chociaż dokładnej liczy nie udało się ustalić. Większość z nich (były to osoby lżej chore) do szpitali do miejsc docelowych w ogóle nie dotarło umierając w podróży.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

Polecamy
Media Sp. z o.o.
Media Sp. z o.o.ul. Króla Zygmunta Augusta 24
15-136 Białystok
greenverta.com

Więcej informacji
775 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39