Zamówiła na aukcji 650 kg cukru. Po wpłaceniu zaliczki kontakt ze sprzedawcą się urwał

2022.08.05 14:21
Mieszkanka powiatu sokólskiego chciała kupić przez internet cukier. Pokrzywdzona pomimo przelania pieniędzy nie otrzymała zamówionego produktu, a kontakt ze sprzedającym urwał się.
Zamówiła na aukcji 650 kg cukru. Po wpłaceniu zaliczki kontakt ze sprzedawcą się urwał
Fot: Pixabay

Zaniżone ceny oferowanych towarów, fikcyjne opinie klientów, czy żądanie przedpłaty - to tylko niektóre sposoby, jakich internetowi oszuści chwytają się, żeby wyłudzić pieniądze. Użytkownicy internetu coraz częściej stają się ofiarami oszustów działających w sieci. Tym razem oszukana została mieszkanka powiatu sokólskiego.

- Kobieta na portalu ogłoszeniowym znalazła "promocyjną" ofertę sprzedaży cukru i chciała kupić większą ilość tego produktu. 44-latka zamówiła 26 worków z cukrem, po 25 kilogramów każdy. Sprzedający obiecał, że jak tylko otrzyma zaliczkę, to wyśle zamówienie. Kobieta przelała na wskazany przez niego numer konta blisko 1000 złotych - informują mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.

Mieszkanka powiatu sokólskiego nie otrzymała jednak zamówionego cukru, a kontakt ze sprzedającym "urwał się".

Policjanci ostrzegają przed oszustami wykorzystującymi internetowe portale sprzedażowe i przypominają, aby kupując w sieci kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego a także zachowywać całą korespondencję ze sprzedawcą.

- Sprawdzajmy czy sklep, bądź osoba prywatna podaje swój adres i numer telefonu. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Ponadto pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot, jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "odbiór osobisty" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "za pobraniem", jeżeli nie ma takiej opcji u sprzedającego niech wzbudzi to naszą czujność. Nie dajmy się nabrać na "super promocje" – bardzo często niska cena jest tylko "haczykiem", na który oszuści "łowią" swoje ofiary - informuje policja.

Gdy doszło do oszustwa, należy poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu i najbliższą jednostkę policji. Ważne, aby zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, a także zachować zapisy rozmów wykonywanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych, czatów, sms-ów. Warto skompletować – w razie oszustwa na aukcji internetowej – następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, a także dane dotyczące sposobu kontaktu ze sprzedającym.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1747 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39