Żandarmeria Wojskowa będzie interweniowała. W ramach walki z pandemią

2020.10.27 13:42
Żandarmeria Wojskowa, podobnie jak policja, będzie pilnowała przestrzegania zasad obowiązujących w czasie pandemii COVID-19.
Żandarmeria Wojskowa będzie interweniowała. W ramach walki z pandemią
Fot: Żandarmeria Wojskowa

Od środy (28.10) aż do odwołania stanu epidemii Żandarmeria Wojskowa uzyskuje uprawnienia, które przysługują policjantom. W praktyce oznacza to, że żołnierze będą mogli podejmować interwencję wobec wszystkich osób, które "nie przestrzegają zasad postępowania w czasie epidemii SARS-CoV-2". Wojskowi zajmą się również sprawdzaniem tego, czy osoby przebywające na kwarantannie postępują zgodnie z jej regułami.

- Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego wchodziło w życie rokrocznie w czasie świąt państwowych, patriotycznych i religijnych oraz podczas ważnych wydarzeń takich jak EURO 2012, Światowych Dni Młodzieży, Szczytu NATO w Warszawie czy konferencji COP24 a także cyklicznych akcji takich jak: "Znicz", "Bezpieczne Wakacje", "Bezpieczna Droga Do Szkoły", "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego" i innych - podkreśla ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej.

Wojskowi pomagali również w czasie pierwszej fali epidemii koronawirusa.

- To standardowe działania, które nie mają związku z manifestacjami [strajkiem kobiet - przyp. red.] - zaznacza Ministerstwo Obrony we wpisie na Twitterze.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

965 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39