Zaniedbany teren zamieni się w miejsce do rekreacji i wypoczynku

2024.03.28 10:05
Tereny przy stawie i stadionie zostaną zrewitalizowane. Powstaną alejki, ławeczki, leżaki, huśtawki i wiele innych elementów małej architektury. Nie zabraknie też nasadzeń zieleni.
Zaniedbany teren zamieni się w miejsce do rekreacji i wypoczynku
Fot: UM Łapy

Pierwszym krokiem zakup działki

11 grudnia ubiegłego roku burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski podpisał z Zarządem Wspólnoty Gruntowej "Binduga" akt notarialny, na mocy którego prawo własności nieruchomości o powierzchni blisko 4 ha przeszło na Gminę Łapy. To teren przylegający do stadionu miejskiego.

Gmina - jako właściciel nieruchomości - mogła pozyskiwać zewnętrzne środki i inwestować na tym terenie (między innymi w powstanie nowego targowiska miejskiego). Pozostała część zakupionego terenu ma być wykorzystana przez Ośrodek Kultury Fizycznej.

- Niemożliwe stało się możliwe. W końcu, po tylu latach, będziemy mogli działać, aby na gruncie należącym już do gminy zrobić targowicę na miarę XXI wieku, a w przyszłości także centrum targowo-rekreacyjne. Wcześniej gmina nie mogła inwestować na tych terenach, bo nie były one jej własnością – mówił wówczas burmistrz Krzysztof Gołaszewski i dodawał: - Jest to milowy krok ku powstaniu nowej targowicy. Będziemy robić wszystko, aby tę inwestycję zrealizować. Będziemy szukać środków zewnętrznych, a także starać się wygospodarować własne.

Zakup był możliwy dzięki pozyskaniu przez Gminę Łapy środków rządowych w wysokości 3,2 miliona złotych na ten cel. Całkowita kwota transakcji wyniosła 4 miliony złotych.

Drugim krokiem zagospodarowanie terenu wokół stawu

W kwietniu tego roku nie do poznania zmieni się teren wokół stawu przy stadionie miejskim. Wykonawcą inwestycji jest wyłoniona w przetargu firma - BBGM Sp. z o.o.

To możliwe dzięki pozyskaniu dodatkowych ponad 3,228 milionów złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeprowadzenie rewitalizacji tego dotąd zaniedbanego miejsca w Łapach.

- Staw zostanie oczyszczony i będzie go napowietrzała fontanna. Wokół niego oraz na terenie przylegającej działki wykonane zostaną alejki i nasadzenia zieleni. Roślinność dobrana została specjalnie, tak aby dobrze radzić sobie z warunkami lokalnymi, jednocześnie tworząc piękne i funkcjonalne otoczenie dla mieszkańców. W miejscu starej istniejącej nawierzchni asfaltowej zostanie wykonana nowa nawierzchnia w technologii wodoprzepuszczalnej umożliwiającej przesiąkanie wody do gruntu. Ustawimy też ławeczki solarne i solarną stację rowerową. Miejsce zyska oświetlenie. Jednym słowem powstanie przyjemne miejsce do rekreacji i wypoczynku – wyjaśnia burmistrz Gołaszewski.

Wcześniej udało się też utrzymać ponad 6 milionów złotych na wymianę wszystkich latarni ulicznych na energooszczędne oraz stworzenie ponad 30 parków kieszonkowych i zielonych miejsc rekreacji na terenie całej gminy Łapy.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1050 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39