Zapłacisz bonem turystycznym za wypoczynek jeszcze przez rok

2021.03.08 16:00
Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie a także imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022r. Czy mieszkańcy regionu chętnie korzystają z tej opcji?
Zapłacisz bonem turystycznym za wypoczynek jeszcze przez rok
Fot: Podlaski Oddział ZUS

Od 1 sierpnia 2020 r. do chwili obecnej rodzice w całym kraju aktywowali już 1,3 mln bonów z ponad 4,2 mln im przysługujących. Zrealizowano ponad 400 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 289 mln zł. A ponad 19,7 tys. podmiotów turystycznych jest aktualnie zarejestrowanych w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak sytuacja wygląda w woj. podlaskim?

Nieco inaczej sprawy się mają w Podlaskiem.

- W naszym regionie bon pobrał co czwarty rodzic, czyli prawie 28 tys. osób, ze 107 tys. wszystkich uprawnionych. Kwota, którą już zapłacili mieszkańcy województwa podlaskiego branży turystycznej wyniosła obecnie 5,1 mln. zł. Jedynie 4 tys. bonów zostało wykorzystanych w 100 proc. - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kiedy jest przyznawane świadczenie w formie bonu turystycznego?

Takie świadczenie jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Aby go otrzymać rodzic musi złożyć na PUE ZUS oświadczenie.

- Bon może aktywować tylko ten rodzic, który pobiera świadczenie 500+. Jest to dokument elektroniczny. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami czy wyjazdem. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę. – wyjaśnia rzeczniczka.

Trzeba pamiętać, że usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka. Dlatego dziecko musi być razem z rodzicem i korzystać z takiej usługi. Dotyczy to też takich sytuacji, gdy za dziecko nie trzeba zapłacić, bo jego pobyt jest bezpłatny ze względu na jego wiek.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer tzw. kod obsługi płatności, a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego, który został podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu.

Za co można płacić bonem?

Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną.

Aktualna lista placówek akceptujących bony jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.pl

Co ważne, to to, że bonu nie można wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany.

Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl
1371 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39