Zatrucia pokarmowe - tego nie wolno lekceważyć

2018.08.16 10:09
Latem łatwiej o zatrucia pokarmowe. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny apeluje o rozwagę i ostrożność. Możemy się źle poczuć np. z powodu zjedzenia nieprawidłowo schodzonych produktów.
Zatrucia pokarmowe - tego nie wolno lekceważyć
Fot: pixabay.com

Główny Inspektor Sanitarny przypomina i ostrzega, że w wakacje częściej dochodzi do zatruć pokarmowych. Mogą one być spowodowane m.in. niewystarczająco schłodzonymi i źle przechowywanymi lodami czy ciastkami z kremem. Groźne dla zdrowia są także produkty rozmrożone i ponownie zamrożone: warzywa, ryby, mięso, tatar, surowe jajka. Czerwone światło powinno nam się zapalić, kiedy dana rzecz ma odbiegające od normy smak, konsystencję czy zapach.

Ponadto, warto zwracać uwagę na warunki przechowywania jedzenia w sklepach czy lokalach gastronomicznych. Dotyczy to zwłaszcza żywności nietrwałej mikrobiologicznie (kanapek, sałatek, wyrobów mięsnych i mlecznych, smoothies, świeżo przygotowanych soków), która powinna być trzymana w urządzeniach chłodniczych.

Trzeba też pamiętać o higienie, myciu rąk, przygotowywaniu dań zgodnie z informacjami zamieszczonymi na etykietach produktów. Chrońmy również żywność przed zanieczyszczeniami np. przed kurzem lub owadami - to nosiciele bakterii chorobotwórczych.

GIS uczula jednocześnie, że objawami zatruć są najczęściej biegunki, bóle brzucha, wymioty i nudności, osłabienie oraz uderzenia gorąca. Jeżeli pojawią się takie symptomy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Poza tym pod żadnym pozorem nie wolno doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1328 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39