"Zatrzymaj się i żyj!" - na przejazdach kolejowych wciąż dużo ofiar [wideo]

2012.01.08 00:00
Wraz z początkiem roku ruszyła VIII edycja kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - "Zatrzymaj się i żyj!".
"Zatrzymaj się i żyj!" - na przejazdach kolejowych wciąż dużo ofiar [wideo]
Fot: materiały prasoweCelem akcji Bezpieczny przejazd jest zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Niestety brawura, brak wyobraźni, nieostrożność kierowców oraz pośpiech, powodują, że każdego roku dochodzi na nich do około 250 wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób, a jeszcze więcej odnosi obrażenia, czasami na tyle poważne, że komplikują one codzienne funkcjonowanie w otaczającym nas świecie.

Na pomysł zorganizowania kampanii, która pomogłaby zapobiegać takim wypadkom w latach 60. XX wieku pierwsi wpadli Japończycy. Dołączyły do nich inne kraje na wszystkich kontynentach. Wśród organizatorów znalazły się zarządy kolei, zarządy dróg, policja, środki masowego przekazu, o przebiegu kampanii dyskutowano nawet w parlamentach. Wszędzie zwracano uwagę, że najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach (zawsze ponad 90%) jest nieostrożność kierowców. W 2005 r. PKP rozpoczęły kampanię społeczną Bezpieczny przejazd - "Zatrzymaj się i żyj!". Teraz, ze spotami reklamowymi, plakatami, akcjami w social media i działaniami służb mundurowych odbywa się po raz ósmy.

Porównując statystyki wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, które wydarzyły się w czasie 11 miesięcy ubiegłego roku ze zdarzeniami z 2010, widać spadek (o 22 wydarzenia, tj. ok. 10%). Niepokoi jednak, że mimo zmniejszenia liczby wypadków, zabitych i rannych było tylko nieznacznie mniej.

E.S.

1012 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39