Zatrzymani kurierzy i ataki na mundurowych. Podlaska Straż Graniczna podała najnowsze dane

2024.06.24 15:53
Ostatnie trzy doby to bilans prawie 330 prób nielegalnego przekroczeni granicy. Jak podaje Podlaski Oddział Straży Granicznej, migranci byli agresywni i atakowali polskie patrole kamieniami. Podlascy pogranicznicy dokonali również zatrzymania trzech kurierów.
Zatrzymani kurierzy i ataki na mundurowych. Podlaska Straż Graniczna podała najnowsze dane
Fot: POSG

W poniedziałek (24 czerwca) sierżant Ewelina Lewkowicz poinformowała o wydarzeniach na granicy podczas minionego weekendu. Zgodnie z podanymi informacjami - zdarzenia związane z nielegalną migracją miały miejsce na odcinkach ochranianych przez Placówki Straży Granicznej w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze.

W piątek (21 czerwca) Straż Graniczna odnotowała prawie 100 prób nielegalnego przedostania się do Polski, w sobotę (22 czerwca) liczba ta wyniosła 120, natomiast w niedzielę było to 110 prób. Kilkukrotnie doszło do agresywnych zachowań ze strony osób znajdujących się za techniczną zaporą. Migranci rzucali w stronę polskich patroli konarami drzew, gałęziami i kamieniami.

Zatrzymano kolejnych kurierów

Podczas minionego weekendu Straż Graniczna udzieliła pomocy 1 cudzoziemcowi potrzebującemu opieki medycznej. Zatrzymano również trzech kurierów. Okazali się nimi obywatele Węgier, Niemiec oraz Mołdawii.

Straż Graniczna informuje, że za organizowanie i pomocnictwo w nielegalnym przekroczaniu granicy grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

Na odcinku polsko - białoruskiej granicy państwowej, ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej, zatrzymano w tym roku 202 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1089 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39