Zbadaj piersi! Bezpłatna mammografia w Białymstoku i Choroszczy

2023.07.17 11:40
Mobilna pracownia mammograficzna będzie dostępna w Białymstoku 1 i 2 sierpnia, a w Choroszczy 1 sierpnia.
Zbadaj piersi! Bezpłatna mammografia w Białymstoku i Choroszczy
Fot: Pixabay

W tłumie codziennych zajęć i obowiązków często zapominamy o własnym zdrowiu. Dlatego warto wykorzystać okres wakacji, aby nadrobić zaległości w badaniach profilaktycznych. Jeśli tylko mamy okazję, poświęćmy kilka minut na mammografię w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

W bezpłatnym badaniu, które jest częścią programu finansowanego przez NFZ, mogą wziąć udział Panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i spełniają jeden z dwóch warunków: albo nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy, albo należą do grupy ryzyka (mają historię raka piersi w rodzinie - matki, sióstr lub córek - lub mają mutacje w genach BRCA1 lub/i BRCA2) i w ciągu ostatniego roku otrzymały pisemne zalecenie wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Panie, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe złośliwe w piersi, nie są objęte tym programem. Badania mogą zostać wykonane w dowolnej lokalizacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez konieczności posiadania skierowania lekarskiego.

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie dostępna w Białymstoku 1 sierpnia od godz. 11:00 do 17:00 oraz 2 sierpnia od godz. 10:00 do 16:00 przy lodowisku, ul. 11 Listopada 28. Natomiast w Choroszczy badania będą przeprowadzane 1 sierpnia od godz. 11:00 do 17:00 na Rynku Miejskim, przy ul. 11 Listopada.

Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w walce z rakiem piersi. Pozwala ona na wykrycie zmian, które nie są widoczne podczas samokontroli piersi. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia natychmiastowe i skuteczne leczenie, dając praktycznie 100% gwarancję powrotu do zdrowia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia. Dzięki stałemu monitorowaniu możemy usprawnić kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszyć ewentualne konieczne leczenie.

Aby zarejestrować się na badanie, można skontaktować się pod numerami telefonów 58 666 24 44 lub 22 338 19 60, lub skorzystać z formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie www.mammo.pl/formularz. Przed rozmową telefoniczną należy przygotować dowód osobisty w celu weryfikacji uprawnień do badania. Należy również zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonywane w pracowni LUX MED.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

862 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39