Zbiórki żywności w sklepach zostały odwołane. Można jednak pomóc w inny sposób

2020.11.26 16:01
Caritas Archidiecezji Białostockiej zachęca do wspierania najbardziej potrzebujących poprzez dostarczenie długoterminowej żywności. W tym roku zbiórki nie zostaną zorganizowane, ale można przynieść paczki do m.in. Centrum Pomocy Samarytanin.
Zbiórki żywności w sklepach zostały odwołane. Można jednak pomóc w inny sposób
Fot: PB

Zbiórki nie będzie

Caritas Archidiecezji Białostockiej w skali roku wydaje ok. 7 tys. paczek osobom, które z powodu ciężkiej sytuacji materialnej nie są w stanie zapewnić sobie i bliskim godnego życia. Zbiórki żywności najczęściej organizowane były przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, ale w tym roku z powodu pandemii przedświąteczna zbiórka żywności została odwołana, a potrzeby ludzi nie maleją.

- Zawsze są ludzie ubodzy i to w każdym wieku. Wcześniej jednak bardziej potrzebujące były rodziny wielodzietne, po zmianach systemowych częściej otaczamy opieką seniorów. Nie zmniejsza się niestety liczba osób ubogich, a teraz w czasie pandemii, zwiększa się ubóstwo niektórych – powiedział ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Ma on również nadzieję, że pomimo braku obecności wolontariuszy w sklepach, do akcji włączą się osoby prywatne, jak i firmy.

Politechnika włączyła się w pomoc

W tym tygodniu na wszystkich wydziałach Politechniki Białostockiej pojawiły się "Torby Samarytanki". Uczelnia w ten sposób chce wesprzeć zbiórkę. Studenci oraz pracownicy do 15 grudnia mogą wypełniać torby artykułami spożywczymi o długim terminie przydatności.

Pierwszą taką torbę wypełniła rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk. Przekazała ją na ręce dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej.

- Mam nadzieję, że te torby ustawione na portierniach wszystkich budynków Politechniki Białostockiej, a jest ich sporo, będą się szybko wypełniały i że w akcji wezmą udział pracownicy, studenci i doktoranci. Działamy razem i pomagamy wspólnie – dodała Rektor PB.

Wszyscy chętni mogą kierować paczki również bezpośrednio do Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

982 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39