Zbiory Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku powiększyły się o nowe dzieła

2024.02.27 11:57
Do zbiorów Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku trafiło 11 nowych dzieł. Są to prace autorstwa artysty Tobiasza Habera, który zginął w 1943 roku w białostockim getcie.
Zbiory Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku powiększyły się o nowe dzieła
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku wzbogaciła się o 10 rysunków i 1 obraz olejny autorstwa Tobiasza Habera. To malarz urodzony w 1906 roku w Konstantynowie, który związany był z pracownią "białostockich Kopistów", która działała w czasie II Wojny Światowej w białostockim getcie. Dzieła jego autorstwa trafiły do Galerii Sleńdzińskich ze Szwajcarii:

- Dr Joanna Tomalska prowadziła ze mną przez cztery lata badania nad historią kopistów w Białymstoku, które pozwoliły nam poznać niezwykłych ludzi. Elena Makarova, która jest autorką książki o kopistach w Białymstoku odbyła podróż po Europie i świecie, szukając śladów białostockich kopistów. Między innymi zaprowadziło ją to do Szwajcarii, do rodziny Adlerów. Państwo Adlerowie, słysząc o naszej pracy zdecydowali, że najlepszym miejscem dla tych dzieł będzie Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku - mówi Dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku Jolanta Szczygieł-Rogowska.

Warto przypomnieć, że z okazji obchodów 80. rocznicy powstania w białostockim gettcie, w 2023 roku została wydana książka "Kopiści. O zapomnianych artystach z getta białostockiego", którego autorką jest właśnie badaczka Elena Makarova.

Prace Tobiasza Habera, które trafiły do zbiorów Galeria Sleńdzińskich, pochodzą z lat 20. XX wieku. Na jednym z nich prawdopodobnie uwieczniona jest żona Tobiasza, która zginęła razem z nim w gettcie białostockim. Na reszcie obrazów przedstawione są postaci, które na tę chwilę pozostają nieznane. Nad analizą dzieł pracować będzie zespół pod kierownictwem Marty Pietruszko, kierownik działu Badań Regionalnych:

- Są to dzieła powstałe w stylu paryskim École de Paris. Tworzyli w nim wszyscy artyści z Europy Środkowo-Wschodniej pochodzenia żydowskiego, którzy we wczesnych latach XX wieku, aż do dwudziestolecia międzywojennego wyjeżdżali do Paryża, aby rozwijać swoje umiejętności. Tobiasz Haber również chciał podążać tą drogą, dlatego stworzył sceny rodzajowe w stylu paryskim. Prace te nie przedstawiają konkretnych osób, jednak prawdopodobnie pozowali mu prawdziwi ludzie. W tej sztuce nie chodziło o przekazanie realności. To malarstwo bardzo wrażeniowe z bardzo silną stylizacją - mówi Marta Pietruszko. - Tobiasz Haber wystawiał te prace w Łodzi i Warszawie. Wywoływały one bardzo silne emocje i dobre wrażenie. Uważano, że jest świetnym malarzem awangardowym. Niestety, wojna i śmierć przerwały jego wspaniałą karierę - dodaje.

Prace zostały obecnie wpisane do inwentarzy Galerii im. Slendzińdkich w Białymstoku. Pracownicy zapowiadają powiększanie zbiorów dzieł autorstwa Tobiasza Habera. Aktualnie zakupiono jedną pracę, co oznacza, że będzie ich już 12. W planach jest również wystawa czasowa, na której zostaną zaprezentowane prace Tobiasza Habera. Ekspozycja dzieł planowana jest na październik 2024 roku. Do wystawy przygotowywany jest również katalog.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1271 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39