Zbliża się finał akcji Sprzątanie świata. Chętni mogą się zgłaszać

2022.08.04 12:05
we wrześniu rozpocznie się 29. Finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata. Zainteresowani już mogą się zgłaszać.
Zbliża się finał akcji Sprzątanie świata. Chętni mogą się zgłaszać
Fot: pixabay.com

Od 16 do 18 września potrwa 29. Finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie świata. W tym roku hasło przewodnie akcji brzmi "Wszystkie śmieci są nasze".

- Kiedy patrzymy na plakat z 1994 r. towarzyszący pierwszej akcji sprzątania świata, widzimy przede wszystkim odkurzacz wyciągający z ogromną siłą śmieci z kuli ziemskiej. To niewątpliwie poruszające dzieło. Jednak pomimo widoku tej przerażającej góry odpadów, którą trzeba posprzątać, oglądając plakat, czujemy radość i podekscytowanie. Oto za chwilę, w trzeci weekend września, podobnie jak wolontariusze na całym świecie, wyjdziemy posprzątać Polskę z porzuconych w naturze śmieci – mówią organizatorzy akcji, przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia.

W tym roku akcja skierowana jest w stronę Antypodów. Dlaczego? Otóż to właśnie tam sięgają korzenie Clean up The World – globalnej, ekologicznej akcji pod patronatem ONZ. W roku 2022 Polska i Australia świętują 50-lecie relacji dyplomatycznych. Jest więc to doskonała okazja, by w trzeci weekend września, razem Ambasadą Australii, Honorowym Patronem Akcji Sprzątanie świata w Polsce, wygłosić tegoroczny manifest nieśmiecenia.

- Z tym Partnerem uczynimy to w piątek 16 września, sprzątając wraz z przedstawicielami Ambasad brzegi rzeki Wisły w Warszawie. 17 września w sobotę, zejdziemy pod wodę, by wraz z nurkami, Magazynem Perfect Diver oraz Urzędem Miasta i Gminy Wągrowiec posprzątać Jezioro Durowskie. 18 września, w ostatnim dniu finału, posprzątamy wraz z mieszkańcami i wrocławską spółką Ekosystem- Park Henrykowski, przywracając go naturze i mieszkańcom Wrocławia do wypoczynku i spacerów. Spółka Ekosystem będzie również Partnerem Merytorycznym tegorocznego Informatora, przewodnika po poprawnym procesie zorganizowania własnej akcji sprzątania oraz materiałów edukacyjnych, dzięki którym nauczyciele mogą przeprowadzić akcję w sposób stacjonarny – wyjaśniają organizatorzy.

Akcja jest ogólnopolska. Osoby, które chciałyby zadbać o swoje otoczenie i pomóc w sprzątaniu świata mogą zgłaszać się na stronie www.naszaziemia.pl.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1622 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39