Zbliżają się 6. Dni Patronalne. Przygotowano wiele religijnych i świeckich wydarzeń

2021.09.22 08:02
Już po raz 6. w naszym mieście organizowane są Dni Patronalne. Przez kilka dni białostoczanie będą mogli uczestniczyć w wielu różnych wydarzeniach – zarówno religijnych, jak i świeckich.
Zbliżają się 6. Dni Patronalne. Przygotowano wiele religijnych i świeckich wydarzeń
Fot: Justyna Fiedoruk

W sobotę (25.09) rozpoczną się 6. Dni Patronalne Miasta. W związku z tym przygotowano m.in. wystawę fotograficzną czy spektakl teatralny. Będą też msze święte i procesje.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko patronem Białegostoku

W lutym 2016 r. błogosławiony ks. Michał Sopoćko został patronem naszego miasta. Rada Miasta przyjęła wówczas stosowną uchwałę. Zgodę na ogłoszenie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska. Z kolei 28 września 2018 r. minęło 10 lat od jego beatyfikacji. Było to wielkie wydarzenie w naszym mieście. Dlatego od lat miasto i lokalne władze kościelne przygotowują wspólnie wiele wydarzeń, których celem jest upamiętnienie bł. ks. Sopoćki. Dni Patronalne już na stałe wpisały się do kalendarza organizowanych w mieście imprez kulturalnych i religijnych.

Patronem Białegostoku interesuje się wiele miast na całym świecie. Biskupi archidiecezji białostockiej wielokrotnie podkreślali, że wciąż otrzymują prośby o jego relikwie - do 2019 r. rozdano ich ponad 1,5 tys.

Dni Patronalne rozpoczną się w sobotę

Dni Patronalne Miasta Białegostoku rozpoczną się 25 września o godz. 15.00. Wówczas odbędzie się konferencja w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej dotycząca wychowania w świetle nauczania bł. ks. Michała Sopoćki.

Drugiego dnia obchodów, w niedzielę (26.09), w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zostanie zainaugurowana wystawa fotograficzna z okazji rocznicy ustanowienia bł. ks. Michała Sopoćki Patronem Miasta Białegostoku. Można będzie ją podziwiać do końca września. Tego samego dnia o godz. 19.00 w kinie Ton zostanie wystawiony spektakl białostockiego Teatru Dramatycznego pt. "Sopoćko".

W poniedziałek (27.09) o godz. 18.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego będzie odprawiona msza święta. Po jej zakończeniu, około godz. 19.00 zaplanowano procesję do Archikatedry Białostockiej z relikwiami bł. ks. Sopoćki.

Ostatniego dnia będzie msza św. w intencji mieszkańców Białegostoku

Dni Patronalne potrwają do wtorku (29.09). Wówczas o godz. 15.00 na ulicach i skrzyżowaniach odbędzie się Koronka do Miłosierdzia Bożego. Natomiast w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o godz. 16.00 rozpocznie się gala wręczenia Nagrody im. bł. ks. Michała Sopoćki miesięcznika Archidiecezji Białostockiej "Drogi Miłosierdzia" – "Michały 2021". Tytuły zostaną wręczone osobom, które są świadkami bożego miłosierdzia w swoim życiu. Galę można będzie na żywo oglądać na kanale YouTube ArchiBial Media.

Tego dnia od godz. 6.00 do 18.00 w Archikatedrze Białostockiej będą wystawione relikwie bł. ks. Michała Sopoćki. O godz. 18.00 odbędzie się msza w katedrze w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolity Białostockiego.

Ponadto 25 września na Rynku Kościuszki rozpocznie się towarzyszący Dniom Patronalnym Jarmark Jesienny, który potrwa do niedzieli (3 października).

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1014 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39