Zdewastowana droga wojewódzka w końcu zostanie wyremontowana. 27 km za 300 mln złotych

2024.04.11 12:50
Szersza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa - taka ma być droga wojewódzka po przebudowie. Podpisano już umowę z realizatorem inwestycji, czyli firmą Unibep.
Zdewastowana droga wojewódzka w końcu zostanie wyremontowana. 27 km za 300 mln złotych
Fot: Kamil Timoszuk / UMWP

Umowa podpisana

Odcinek drogi wojewódzkiej 679 Łomża - Mężenin o długości 27 kilometrów w końcu doczeka się gruntownego remontu. Umowę na budowę i rozbudowę podpisali Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku i Adam Poliński, członek zarządu realizatora inwestycji – firmy Unibep. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Marek Olbryś i radny Adam Wojciech Sekściński.

– Jest to droga bardzo zdewastowana, na jej remont czekano od ponad 10 lat. Myślę, że będzie ona najszybszą, najkrótszą i najbardziej bezpieczną drogą łączącą Łomżę ze stolicą województwa. To wspaniały dzień dla mieszkańców miejscowości, które są położone wzdłuż niej – podkreślił Marek Olbryś.

Jaki jest zakres prac?

Nowa droga będzie szersza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Przedstawiciel firmy Unibep S.A. Adam Poliński zapowiedział, że na czas remontu wprowadzony zostanie w tym rejonie ruch wahadłowy.

– Generalnie będziemy przebudowywać odcinki. Nie da się takiej modernizacji zrobić bez uciążliwości, ale za dwa lata będziemy mogli poruszać się po zupełnie innej drodze – zaznaczył i dodał: - W ramach przedsięwzięcia powstanie szeroka na siedem metrów droga ze ścieżkami rowerowymi, chodnikami w terenach zabudowanych, zatokami, przebudowanymi skrzyżowaniami.

Jak poinformował Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, cała inwestycja zostanie przerobiona od podstaw i jest to najlepszy wybór, jeśli chodzi o tego rodzaju postępowanie.

Inwestycja ma być zrealizowana do końca kwietnia 2026 roku.

Ile kosztuje przebudowa DW 679?

Przebudowa będzie dofinansowana z Funduszu Europejskiego dla Polski Wschodniej 2021-2027. Jej całkowita wartość, łącznie z projektem i wykopami, to niemal 300 milionów złotych.

- To największa drogowa inwestycja w subregionie łomżyńskim - podsumował wicemarszałek Marek Olbryś.

Z kolei starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski zapewniał, że czekają na nią wszyscy mieszkańcy powiatu łomżyńskiego.

– Dzięki temu będziemy mogli jeździć trasą dobrą, nowoczesną, a przede wszystkim bezpieczną – mówił.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl
937 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39