Zmarła słynna "babcia z Orli". Rodzina uzdrowicielki skierowała prośbę do żałobników

2024.02.01 11:04
Wczoraj (31.1) w wieku 98 lat zmarła Wiera Popławska, popularnie nazywana Walą lub też "babcią z Orli". Sławę wykraczającą daleko poza granice Podlasia przyniosły jej zdolności uzdrowicielskie. Owa działalność wzbudzała zarówno głębokie uznanie jak i głosy krytyki.
Zmarła słynna "babcia z Orli". Rodzina uzdrowicielki skierowała prośbę do żałobników
Fot: .
Wiera Popławska była najbardziej znaną mieszkanką Orli

Od wielu lat do Orli przybywały sznury aut z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy, a w nich ludzie szukający ratunku - najczęściej w czasie choroby lub problemów w rodzinie. Liczyli na pomoc najbardziej znanej podlaskiej uzdrowicielki, czyli pani Wiery Popławskiej. Ta starała się przyjmować wszystkich chętnych i przystępowała do swojego specyficznego ceremoniału - połączenia własnej formułki z elementami modlitwy, którą można określić jako wstawienniczą.

Wcześniej podobne umiejętności posiadała także matka Popławskiej, Zofia.

Uzdrowicielki ze wschodniej Polski

Działalność babci z Orli, którą zaliczano do grona tzw. podlaskich "szeptuch," bywało także publicznie krytykowane, głównie przez księży rzymskokatolickich (choć to pojedyncze interpretacje, a nie stanowisko hierarchów) jako stosowanie czarów, czyli jedno z tzw. zagrożeń wiary. Co ciekawe, sami wierni niekoniecznie zgadzali się z takim zdaniem części duchownych - zwłaszcza ci, którzy sami korzystali z pomocy babci Wali.

Z kolei sama zmarła "babcia z Orli" była osobą wierzącą i to wyróżniającą się zaangażowaniem w życie prawosławnej parafii św. Michała w Orli. Póki zdrowie jej pozwalało, śpiewała w tamtejszym chórze. Sama nie szukała popularności - unikała rozmów z mediami, chociaż dziennikarze przybywali do niej - podobnie jak codzienni goście - również z daleka.

Rodzina zmarłej skierowała prośbę do żałobników

Modlitwa w intencji zmarłej odbędzie się dziś i jutro. Dzisiaj (1.2) o godzinie 17:00 we wspomnianej cerkwi św. Michała Archanioła w Orli odprawiona zostanie panichida, a jutro (piątek, 2.2) o godz. 8:30 liturgia pogrzebowa. Po jej zakończeniu ciało Wiery Popławskiej zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym, w grobie, gdzie spoczywa jej mąż.

Rodzina zmarłej skierowała prośbę do uczestników pogrzebu, aby zamiast kwiatów, złożyli ofiarę do skarbonki na rzecz budowy cerkwi św. wielkiej męczennicy Katarzyny i Męczenników Podlaskich w Zaleszanach.

Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl

703 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39