Zmiana czasu - pośpimy godzinę dłużej. Pamiętajmy o przestawieniu zegarków

2019.10.26 14:59
W nocy z soboty na niedzielę (26-27.10) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Trzeba pamiętać o prawidłowym przestawieniu zegarków.
Zmiana czasu - pośpimy godzinę dłużej. Pamiętajmy o przestawieniu zegarków
Fot: pixabay.com

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy lubią pospać dłużej

Przed nami zmiana czasu na zimowy. W ten weekend cofamy wskazówki o godzinę. W nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki z godz. 3.00 na godz. 2.00. Będziemy więc mogli pospać godzinę dłużej. Warto pamiętać, że w nowoczesnych urządzeniach, m.in. smartfonach, tabletach czy laptopach, czas zmieni się bez naszej ingerencji, automatycznie.

Jesienią wracamy do czasu astronomicznego potocznie nazywanego zimowym. Czas ten obowiązuje od końca października do końca marca. Przesuwanie wskazówek zegara ma się przyczynić do oszczędności energii elektrycznej i efektywniejszego wykorzystania dziennego światła. Takie działania w naszym kraju zostały wprowadzone w okresie międzywojennym.

Zmiana czasu w Unii Europejskiej

Na początku 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za przepisami, które mają doprowadzić do zniesienia obowiązku zmiany czasu w państwach UE dwa razy w ciągu roku. Państwa członkowskie zachowają prawo do decydowania o swojej strefie czasowej. Z danych CBOS z marca 2019 r. wynika, że 78,3% Polaków chciałoby likwidacji zmiany czasu. Jak wynika z sondażu, przeważająca większość dorosłych obywateli preferowałaby czas letni środkowoeuropejski, popularnie zwany czasem letnim.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Dyskusje pomiędzy państwami członkowskimi co do zaprzestania zmiany czasu wciąż się toczą. Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają tylko Islandia, Białoruś i Rosja.

Nowe przepisy zakładają, że ostatni raz Polacy przestawialiby zegarki w marcu za dwa lata (2021) i od tamtej pory na stałe obowiązywałby czas letni. Czy jednak faktycznie tak się stanie? Tylko czas pokaże...

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

854 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39