Zmiana przepisów dla emerytów. Dotyczy 150 tys. seniorów

2020.09.08 14:36
ZUS ma dobrą wiadomość dla osób z rocznika 1953. Jeśli pobierały bądź nadal pobierają wcześniejszą emeryturę, teraz będą mogły skorzystać z nowego jej przeliczenia. W województwie podlaskim takich osób jest ponad 3,6 tys.
Zmiana przepisów dla emerytów. Dotyczy 150 tys. seniorów
Fot: Pixabay

Pozytywna zmiana

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) daje możliwość ponownego przeliczenia emerytury dla osób urodzonych w 1953 r. Nowelizacja ustawy daje możliwość znacznej części skorzystania z korzystniejszego przeliczenia.

- Dotyczy to wyłącznie osób, które urodziły się w 1953 r. i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r. Zmienił się dla nich sposób obliczania emerytury należnej wraz z ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas przy zamianie jednego świadczenia na drugie podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o kwoty już pobranych emerytur wcześniejszych. Dla osób wymienionych w nowych przepisach takiego pomniejszania już nie będzie - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZUS przeliczy świadczenia zainteresowanym osobom na wniosek albo z urzędu, w zależności od tego, jaką emeryturę teraz pobierają.

„Złożenie wniosku nie przyspieszy załatwiania sprawy”

Osoby, które nadal pobierają wcześniejsze emerytury, mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o emeryturę powszechną. Zostanie ona wyliczona wg nowych zasad – o ile wniosek zostanie nadesłany do 11 stycznia 2021 r.

Natomiast, osoby pobierające emerytury powszechne z obliczonym pomniejszeniem, nie muszą składać żadnych wniosków. ZUS dokona ponownego ustalenia wysokości świadczenia z urzędu.

- Ewentualne złożenie wniosku nie przyspieszy załatwienia sprawy. Poinformujemy każdą zainteresowaną osobę o nowej wysokości świadczenia. Jeśli przeliczona emerytura okaże się wyższa od pobieranej dotychczas, to ZUS wypłaci również wyrównanie za poprzednie miesiące – dodaje rzeczniczka.

W całym kraju takich osób jest ok. 150 tys. W Podlaskiem, ZUS rozpatrzy z urzędu sprawy dla ponad 3,6 tys. seniorów – z czego aż 91% to kobiety.

Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl

1483 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39