Zmiany dla bezrobotnych. To warto wiedzieć

2019.06.17 12:33
Od 14 czerwca weszły zmiany dotyczące bezrobotnych. Są bardzo ważne.
Zmiany dla bezrobotnych. To warto wiedzieć
Fot: pixabay.com

Przed kilkoma dniami weszły w życie zmiany dotyczące osób bezrobotnych

Od piątku znowelizowane przepisy ustawy znoszą obowiązek ustalenia przez powiatowy urząd pracy profilu pomocy dla każdego bezrobotnego. Co to oznacza? Otóż efektem końcowym tych zmian ma być krótszy czas, w jakim osoba bez pracy otrzyma pomoc. Urząd będzie miał też możliwość zastosowania dowolnej formy pomocy określonej w ustawie.

To wszystko ma pozytywnie wpłynąć na rynek pracy. Urząd nie będzie miał obowiązku ustalać profilu pomocy dla każdej zarejestrowanej osoby, zatem będzie mógł być bardziej elastyczny.

- Dzięki proponowanej zmianie będziemy mogli szybciej rozpoznać sytuację zawodową i trafniej dostosować określoną formę pomocy, bez ograniczeń wynikających z ustalonego profilu pomocy. Przypisany do każdego z trzech profili zamknięty katalog możliwych do zastosowania form wsparcia miał wpływ na skuteczność proponowanych działań. Osoby bezrobotne z III profilem pomocy (najbardziej oddalone od rynku pracy) miały ograniczony dostęp do podstawowych usług rynku pracy, takich jak pośrednictwo pracy i poradnictwo zawodowe. Zmniejszało to szanse na aktywizację zawodową tej grupy bezrobotnych – informuje Jolanta Tulkis, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Dotychczas przeprowadzano wywiad

Do tej pory profil pomocy był ustalany na podstawie wywiadu, który doradca klienta przeprowadzał z bezrobotnymi z zarejestrowanymi w urzędzie. Korzystano wówczas z "kwestionariusza do profilowania pomocy dla osób bezrobotnych". Dzięki temu analizowano sytuację bezrobotnego, jego szansę na powrót na rynek pracy i gotowość do tego.

- Zmiana w ustawie nie spowoduje usunięcia narzędzia teleinformatycznego do prowadzenia z osobami zarejestrowanymi wywiadu w celu określenia ich sytuacji i potrzeb. Zostanie on zmodyfikowany w taki sposób, aby jako narzędzie pomocnicze dla pośredników pracy i doradców zawodowych pozwalał szybko i skutecznie dobierać propozycje pomocy zgodnie z oczekiwaniami bezrobotnego, w tym oferty pracy – informuje rzecznik urzędu.

Zmiana ma także wpłynąć na pomoc, która oferowana jest pracodawcom. Chodzi o to, że doradcy klienta będą mogli stosować usługi pośrednictwa pracy dla każdego bezrobotnego. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli większą szansę, by szybko znaleźć właściwego kandydata do pracy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

980 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39