Zmiany na Plantach. Pies Kawelin ma nową miejscówkę

2024.06.24 07:39
Alejka w Parku Planty została ponownie udostępniona po przeprowadzeniu kompleksowego remontu. Dotyczy to odcinka Plant, który przylega do ul. Legionowej. Początek alei wyróżnia się teraz nową nawierzchnią. W pobliżu znajduje się rzeźba psa Kawelina.
Zmiany na Plantach. Pies Kawelin ma nową miejscówkę
Fot: Dawid Gromadzki /UM

Aktualnie początkowy fragment alei od strony ul. Legionowej jest już dostępny dla przechodniów. Poza wymianą nawierzchni, na tym odcinku powstało mini rondo, a także zainstalowano nowe ławeczki i latarnie. Wykonano również pierwsze nasadzenia roślin, które mają dodać uroku tej części parku. Przy rondzie ustawiono rzeźbę psa Kawelina, która wcześniej znajdowała się na końcu alei (została przeniesiona z remontowanej części parku, nieopodal lodziarni), co dodatkowo wzbogaca estetykę tego miejsca.

Rewitalizacja całego Parku Planty, wraz z bulwarami Kościałkowskimi, jest jedną z największych miejskich inwestycji planowanych do 2026 roku. Projekt zakłada odtworzenie historycznego układu alejek parkowych oraz wymianę ich nawierzchni na granitową i typu HanseGrande. Te prace obejmą główną aleję od ul. Akademickiej do ul. Mickiewicza, Bulwary Kościałkowskiego oraz boczne alejki. Ponadto, planowane jest odtworzenie różanki z instalacją systemu nawadniania, wykonanie kwietników dywanowych, rekultywacja trawników oraz wymiana roślin. Celem jest również odnowienie latarni parkowych, a także wykonanie niezbędnej infrastruktury technicznej, w tym kanalizacji.

Inwestycja ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej Białegostoku, poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę dziedzictwa kulturowego miasta. Całkowity koszt rewitalizacji wyniesie prawie 30 milionów złotych, a środki te pochodzą z rządowego programu Polski Ład. W ramach tego samego projektu, ale jako oddzielne zadanie inwestycyjno-finansowe, zaplanowana jest modernizacja ul. Akademickiej. Koszt tych prac wyniesie 16 milionów złotych.

Rewitalizacja Parku Planty i modernizacja ul. Akademickiej są częścią szeroko zakrojonej strategii rozwoju miasta, mającej na celu poprawę infrastruktury, estetyki oraz funkcjonalności kluczowych obszarów miejskich. Dzięki tym inwestycjom Białystok ma szansę stać się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, oferując przestrzeń do rekreacji, odpoczynku oraz różnorodnych form aktywności.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1043 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39