Zmiany w programie "Mieszkanie dla absolwenta". Będzie łatwiej dostać lokum

2024.01.06 10:15
Od piątku (5 stycznia) obowiązują zmiany dotyczące programu "Mieszkanie dla absolwenta". Warto o nich wiedzieć, bo o lokum mogą się starać osoby z niższą średnią, niż początkowo podawano.
Zmiany w programie "Mieszkanie dla absolwenta". Będzie łatwiej dostać lokum
Fot: UM/ M. Jakowiak

Program "Mieszkanie dla absolwenta" wzbudza sporo emocji. Okazuje się, że od 5 stycznia obowiązuje kilka zmian. Otóż wydłużono termin składania wniosków i chętni mogą się o nie ubiegać do połowy marca tego roku. Obniżono też wymagania dotyczące średniej ocen - z 4,75 do 4,5. 

– Liczę na to, że zmiany w zasadach programu spowodują większe zainteresowanie "Mieszkaniem dla absolwenta". Zachęcam młodych ludzi kończących studia i absolwentów uczelni wyższych do udziału w tym projekcie – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Przypominam, że wnioski można składać w białostockim Zarządzie Mienia Komunalnego w wydłużonym terminie do 15 marca.

Program skierowany jest do studentów ostatniego roku uczelni wyższych (ze średnią ocen z ostatniego roku akademickiego co najmniej 4,5, rekomendowanych przez rektora uczelni lub osobę przez niego upoważnioną) oraz do absolwentów uczelni wyższych (którzy ukończyli studia ze średnią co najmniej 4,5). 

Kto może składać wnioski?

W programie "Mieszkanie dla młodych" mogą wziąć udział osoby, które nie mają własności lub współwłasności, spółdzielczego prawa do lokalu lub budynku, prawa do lokalu wchodzącego w skład zasobów TBS, bądź najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy Białystok. Wymogiem jest także mieszkanie na terenie naszego miasta i zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (w Białymstoku). Inicjatywa jest skierowana do osób poniżej 35. roku życia. 

W ramach programu zostaną wykorzystane mieszkania podlegające Zarządowi Mienia Komunalnego. Będzie to maksymalnie 93 nowo wybudowanych lokali mieszkalnych przy ul. Depowej.

Zainteresowani udziałem w projekcie muszą mieć na uwadze, że mieszkania są wynajmowane wyłącznie na czas pracy na terenie Białegostoku. Raz do doku najemcy muszą dostarczać aktualne zaświadczenie, które to potwierdza. W przypadku, gdy okres najmu jest dłuższy niż 10 lat, wówczas przedłuża się go na czas nieokreślony. 

- Białystok jest coraz bardziej przyjazny młodym ludziom. Chcemy, żeby mieszkali tutaj, pracowali i rozwijali się. Można już składać wnioski do programu. Zapraszamy do białostockiego Zarządu Mienia Komunalnego. Od pierwszych wypuszczonych w świat sygnałów, że chcemy realizować ten pomysł, mamy duże natężenie kontaktu ze strony młodych ludzi, zainteresowanych tym tematem. To dowód na to, że projekt jest skrojony pod ich aktualne potrzeby - mówi Truskolaski.

Jak podaje Urząd Miasta Białegostoku, do 5 stycznia wpłynęło 49 wniosków i co ważne, aż 44 zostały rozpatrzone pozytywnie. Trzy osoby zostały wezwane do ponownego złożenia wniosku – zgodnie z nowymi zasadami. Tylko dwie osoby nie spełniły kryteriów projektu. 

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1312 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39