Zmiany wokół zalewów. Będzie nowa kładka i większe pomosty

2023.07.26 17:16
Okolica dwóch zalewów w Siemiatyczach nabierze nowych kształtów. Nad jednym z nich wybudowany zostanie most, a nad drugim pomosty zostaną powiększone oraz zyskają stabilniejsze pale.
Zmiany wokół zalewów. Będzie nowa kładka i większe pomosty
Fot: siemiatycze.eu

Trwa montaż mostu

W lipcu rozpoczęły się długo wyczekiwane prace montażowe kładki nad rzeką Kamionka. Ta nowa kładka będzie miała ogromne znaczenie dla połączenia obu stron zalewu nr 1 w Siemiatyczach, stanowiąc kluczowy element budowy nowej ścieżki pieszo-rowerowej w okolicy.

Projekt rewitalizacji tego obszaru jest kompleksowy i obejmuje nie tylko montaż kładki, ale także wiele innych istotnych inwestycji. Jednym z ważnych elementów jest rozbudowa kanalizacji deszczowej, co przyczyni się do lepszej odprowadzania wody opadowej, zabezpieczając tym samym okoliczne tereny przed podtopieniami i osuwiskami.

Remont mostu na ul. Spacerowej to kolejny istotny etap w projekcie rewitalizacji. Modernizacja tego mostu zapewni lepszy i bardziej bezpieczny przepływ ruchu pojazdów, poprawiając tym samym komunikację w mieście. Nie zapomniano również o Placu Integracji Społecznej przy ul. Grodzieńskiej. Jego rozbudowa będzie miała pozytywny wpływ na życie lokalnej społeczności, tworząc atrakcyjne miejsce spotkań, rekreacji i integracji.

Jednym z najbardziej malowniczych elementów tego projektu są dodatkowe fontanny pływające, które zostaną zakupione i zainstalowane na zalewie nr 1. To piękne i efektowne rozwiązanie, które dodatkowo podkreśli urok tego miejsca i przyciągnie turystów z różnych regionów.

- Z niecierpliwością czekamy na zakończenie prac i możliwość pokazania Wam nowych atrakcji naszego miasta. Siemiatycze to miejsce, gdzie natura spotyka się z nowoczesnością - przekazał w mediach społecznościowych burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.

Celem tego projektu jest poprawa infrastruktury oraz atrakcyjności turystycznej Siemiatycz. Po zakończeniu prac, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję cieszyć się nowoczesnym i podświetlanym mostem, który nie tylko ułatwi dostęp do rekreacyjnej strefy zalewu nr 1, ale także stworzy przyjemne warunki do spacerów na świeżym powietrzu.

Przebudowa pomostów nad drugim zalewem

Przebudowa pływających pomostów na plaży miejskiej w Siemiatyczach niebawem stanie się faktem. Po około dwóch latach przygotowań, dokumentacja techniczna ostatecznie nabrała kształtów, a wykonawcą tego przedsięwzięcia została firma HYDROBUD Kielczyk. Nadchodząca modernizacja ma na celu poprawę infrastruktury plaży, aby zapewnić większe bezpieczeństwo i wygodę dla wszystkich korzystających z tego urokliwego miejsca.

Istniejące narożne platformy widokowo-rekreacyjne, zbudowane w 2014 r., zostaną poddane znaczącej rozbudowie. Ich powierzchnia zostanie zwiększona do długości boku 7,2 m, co oznacza wzrost z obecnych 5,5 m. Takie zmiany sprawią, że każda platforma będzie miała powierzchnię aż 51,84 m2 (w porównaniu do obecnych 30,25 m2), zaś obie platformy łącznie zyskają aż o 43,18 m2 więcej. Całkowita powierzchnia pokładu całego pomostu wzrośnie o 55,18 m2, czyli o około 18%.

Ponadto 18 betonowych kotwic zostanie zastąpionych przez 12 stalowych pali kotwiących, które będą zakotwione w dnie zbiornika. Taka modyfikacja znacznie zwiększy stateczność i nośność obu platform, co przełoży się na większe bezpieczeństwo dla osób na nich przebywających.

Oprócz rozbudowy i zmian w konstrukcji, projekt zakłada również dodanie zadaszenia drewnianego na obu platformach widokowych. Ta wyjątkowa konstrukcja, pokryta trzciną, znacznie poprawi komfort użytkowania, umożliwiając odpoczynek w cieniu nawet w upalne dni lub chroniąc przed nagłym deszczem.

Przebudowa pływających pomostów jest znaczącym przedsięwzięciem, ale jej wartość jest niewątpliwie wysoka. Dzięki nowym rozwiązaniom i poprawie infrastruktury, zarówno mieszkańcy jak i turyści będą mogli korzystać z tej przepięknej plaży w Siemiatyczach w bardziej bezpieczny, wygodny i komfortowy sposób. Koszt całego projektu to 8 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1396 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39