Znamy najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Białymstoku

2024.01.03 13:06
Urząd Stanu Cywilnego podał dane za 2023 rok. Wiadomo już, jakie imiona swoim pociechom najchętniej nadawali białostoczanie.
Znamy najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Białymstoku
Fot: pixabay.com

Białostocki USC przygotował listę imion dla dzieci, które mieszkańcy miasta najchętniej wybierali podczas ostatnich dwunastu miesięcy.

W przypadku chłopców są to: Aleksander, Nikodem, Antoni, Jan, Franciszek, Jakub, Mikołaj, Ignacy, Michał, Piotr.

Najpopularniejsze imiona nadawane dziewczynkom to z kolei: Pola, Zofia, Julia, Laura, Oliwia, Hanna, Maria, Zuzanna, Aleksandra, Alicja.

Jak nadać imię dziecku?

Oświadczenie o wyborze imienia - lub imion - dla dziecka należy złożyć podczas zgłaszania urodzenia, czyli w ciągu 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia. Zgłoszenia w większości sytuacji dokonuje jeden z rodziców - zdarza się także, że inny opiekun prawny. Można to zrobić w urzędzie stanu cywilnego lub elektronicznie za pomocą profilu zaufanego.

Wybrane imię nie może mieć charakteru ośmieszającego czy nieprzyzwoitego, nie może być także nadane w formie zdrobniałej. W sytuacji, gdy któryś z warunków nie jest spełniony, o imieniu dziecka decyduje kierownik urzędu stanu cywilnego. Stanie się tak również w sytuacji, gdy opiekunowie prawni nie dokonają w terminie zgłoszenia urodzenia dziecka.

Monika Zysk
24@bialystokonline.pl

1502 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39