Zniknie łuszczący się tynk i dziurawe rynny. Zabytkowa kamienica z Lipowej w remoncie

2016.08.26 07:55
Jedna z najstarszych kamienic przy ul. Lipowej właśnie przechodzi remont. W tej chwili całkowicie zasłonięta rusztowaniami i zabezpieczającą siatką, po ich zdjęciu będzie cieszyć oko m.in. odświeżoną elewacją.
Zniknie łuszczący się tynk i dziurawe rynny. Zabytkowa kamienica z Lipowej w remoncie
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Lipową 47 zasłaniają rusztowania i zabezpieczająca siatka

W kamienicy przy ul. Lipowej 47 od wielu lat mieści się Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska. Leży niemalże po sąsiedzku innego cennego zabytku również zajmowanego przez żołnierzy - pałacyku Nowika, czyli siedziby Wojskowej Komendy Uzupełnień.

W tej chwili przychodnia przechodzi remont - cała jej fasada jest zastawiona rusztowaniem. W planach jest wymiana pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych oraz odnowienie elewacji. Prace te w części sfinansują środki z budżetu Białegostoku. W marcu radni przyznali na ten cel 77,4 tys. zł. Roboty - zgodnie z warunkami udzielonej dotacji - powinny zakończyć się w tym roku.

Według "Katalogu zabytków sztuki w Polsce", kamienica przy ul. Lipowej 47 została wzniesiona w 1876 r. dla Mordko Arkina. Początkowo była parterowa, w 1877 r. nadbudowano na niej piętro. Informacje z podlaskiego rejestru zabytków wskazują że powstała później - w 1936 r. Kamienica do rejestru została wpisana w 1994 r. Ostatni remont przechodziła w 2012 r., gdy wymieniono w niej okna.

Prosty, ale elegancki budynek ma neoklasycystyczne cechy. Wpadającą w odcienie żółtego elewację dzielą białe fryzy i pilastry. Charakteru nadają mu okna w profilowanych obramieniach - pierwszej kondygnacji prostokątne, w drugiej zamknięte odcinkowo oraz balkony z kutymi balustradami.

W tegorocznym budżecie Białegostoku zapisano 1,2 mln zł na dofinansowanie prac konserwatorsko-budowlanych przy zabytkach. Pula ta trafiła na rewitalizację 9 obiektów. Oprócz budynku przychodni wojskowej, remonty przejdą: katedra, kamienice przy ul. Sienkiewicza 77, Warszawskiej 20 i Ciepłej 1, attyka elewacji ogrodowej Pałacu Branickich oraz Pałacyk Beckera przy ul. Świętojańskiej. Z zabytków ruchomych konserwacji będą poddane 2 ambony w kościele św. Rocha oraz ornaty z fundacji Jana Klemensa Branickiego.

O remoncie siedziby Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Sienkiewicza 77 pisaliśmy: To jedna z najpiękniejszych białostockich kamienic. Właśnie przechodzi remont.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1731 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39