Znów rekordowa liczba prób sforsowania granicy. Stan wyjątkowy jeszcze przez 60 dni

2021.10.01 13:33
Ponad pół tysiąca osób próbowało ostatniej doby nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską.
Znów rekordowa liczba prób sforsowania granicy. Stan wyjątkowy jeszcze przez 60 dni
Fot: Straż Graniczna
Kadr z filmu, na którym widać białoruskich pograniczników i migrantów

W czwartek (30.09) odcinek granicy państwa pomiędzy Polską a Białorusią próbowano przekroczyć 529 razy. Zatrzymano 18 obywateli Iraku oraz dodatkowo 4 osoby za pomocnictwo: obywatela Libanu, obywatela Polski oraz 2 obywateli Ukrainy.

We wrześniu łącznie 7 535 razy próbowano sforsować granicę polsko-białoruską.

Straż graniczna upubliczniła na Twitterze kolejne nagranie, na którym wyraźnie widać, jak pogranicznicy białoruscy instruują kilku mężczyzn co do tego, którędy mogą przekroczyć granicę. Napisano przy nim: "Całkiem niedawno funkcjonariusze białoruskich służb granicznych byli naszymi partnerami - razem strzegliśmy nienaruszalności granicy. Niestety dziś organizowanie nielegalnego przekraczania granicy odbywa się pod "czujnym" okiem i według wskazówek białoruskich pograniczników."

W związku z trudną sytuacją na granicy z Białorusią, w czwartek późnym wieczorem Sejm zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym. Będzie on obowiązywał przez kolejne 60 dni na dotychczasowych zasadach.

Stan wyjątkowy oznacza utrudnienia dla mieszkańców przygranicznych miejscowości. Przedsiębiorcom, którzy z dnia na dzień musieli zamknąć firmy, mają być wypłacane rekompensaty. Do sejmowej ustawy w tej sprawie odniósł się już Senat. Senatorowie chcą m.in. rozszerzyć listę uprawnionych do otrzymania wsparcia m.in. o sklepy spożywcze, działalność kulturalną i przewóz turystów.

Stan wyjątkowy oznacza m.in. zakaz przebywania w niektórych miejscach, zakaz filmowania czy nagrywania, zakaz zgromadzeń. Obejmuje 115 obrębów ewidencyjnych z województwa podlaskiego i 68 z województwa lubelskiego. Sprawdź: Gdzie dokładnie będzie obowiązywał stan wyjątkowy?

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

909 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39