Została skazana na karę śmierci. Dziś jest symbolem oporu i bohaterstwa

2023.08.26 13:48
Niedługo odbędą się obchody 77. rocznicy śmierci i 95. rocznicy urodzin Danuty Siedzikówny "Inki". W czasie II wojny światowej, a także czasach powojennych opowiadała się czynnie za wolnością naszej ojczyzny.
Została skazana na karę śmierci. Dziś jest symbolem oporu i bohaterstwa
Fot: Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku / FB

Danuta Siedzikówna "Inka" była młodą sanitariuszką i działaczką konspiracyjną w czasie II wojny światowej. Urodziła się 3 września 1928 roku w Guszczewinie, a zmarła tragicznie 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku. Była członkinią polskiego ruchu oporu, wstępując do Armii Krajowej w 1943 roku. W czasie wojny pełniła różne funkcje, m.in. pracując jako sanitariuszka w szeregach oddziałów partyzanckich.

Po wojnie nadal angażowała się w działalność antykomunistyczną, co doprowadziło do jej aresztowania i skazania na karę śmierci przez sąd wojskowy. Jej męczeńska postawa i odwaga w obliczu represji komunistycznych w PRL uczyniły ją symbolem oporu i bohaterstwa. W późniejszych latach wyrok ten został uznany za nieważny, a Danuta Siedzikówna stała się postacią ważną w polskiej historii walki o niepodległość.

Z racji na uhonorowanie pamięci o tak ważnej postaci, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "Inki" organizują obchody jej 77. rocznicy śmierci i 95. rocznicy urodzin. W niedzielę (27.08) odbędzie się złożenie kwiatów pod jej pomnikiem i wspólna msza święta w jej intencji, natomiast w następną niedzielę (3.09) zaplanowano koncert "Perły".

"Perły" to hołd dla postaci Danuty Siedzikówny "Inki" oraz innych bohaterek, które w czasie II wojny światowej wykazały wyjątkową odwagę i poświęcenie dla ojczyzny. Opiera się na zestawieniu losów dwóch młodych kobiet: "Inki" i poetki Teresy Bogusławskiej, które były rówieśniczkami. Ich patriotyczne dążenia doprowadziły jedną do walki w 5 Wileńskiej Brygadzie AK, a drugą do konspiracyjnych Szarych Szeregów. Ta niezwykła dojrzałość, odwaga i poczucie misji charakteryzowały całe pokolenie polskich dziewcząt tamtego okresu.

Występ muzyczny "Perły" poprzez muzyczną warstwę, zawierającą w sobie piosenki Żołnierzy Wyklętych oraz utwory z czasów przedwojennych, odda hołd tym bohaterkom. Scenariusz i reżyserię wykreował Dariusz Kowalski, znany z koncertu "Biblia Polska", a samo widowisko zostało już pokazane m.in. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Więcej informacji: Obchody 77. rocznicy śmierci i 95. rocznicy urodzin Danuty Siedzikówny "Inki"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl
1165 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39