Zostawił śmieci w lesie, a teraz za to słono zapłacił

2019.08.05 17:41
Nadleśnictwo Szczebra, w gminie Nowinka, dostało zgłoszenie o tym, że na terenie leśnictwa Młynisko podrzucono znaczne ilości śmieci. Po kilku dniach sprawca został zatrzymany i ukarany.
Zostawił śmieci w lesie, a teraz za to słono zapłacił
Fot: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

Kilka dni temu do Nadleśnictwa Szczebra (pow. augustowski) wpłynęła informacja o tym, że ktoś podrzucił śmieci na teren leśnictwa Młynisko. Leśnicy za każdym razem, gdy dostaną zgłoszenie o tym, że ktoś zostawił śmieci w lesie, próbują ustalić sprawcę. Straż Leśna wszczęła czynności wyjaśniające w tej sprawie.

- Na miejscu zastaliśmy dużą ilość worków foliowych, w których znajdowały się sfermentowane i zgniłe owoce malin, czereśni i wiśni. Oprócz tego były też opakowania po artykułach spożywczych czy przemysłowych. Widok był okropny, a w okolicy unosił się straszny fetor – relacjonuje strażnik leśny Kacper Wysocki.

Strażnikom Leśnym z Nadleśnictwa Szczebra już po kilku dniach udało się odnaleźć osobę, która zaśmieciła teren leśny. Okazał się nim mieszkaniec powiatu starachowickiego. Za swój czyn został ukarany karany mandatem karnym w wysokości 1000 złotych. Ponadto zobligował się on do pokrycia kosztów uprzątnięcia terenu.

Problem niestety nie znika, a zaśmiecanie terenów leśnych jest ciągle aktualne. Lasy Państwowe co roku przeznaczają kilkanaście milionów złotych za uprzątnięcie i wywóz śmieci z nielegalnych wysypisk. W 2017 roku wynosiły one ponad 18 mln złotych.
Łącznie z terenów zarządzanych przez LP wywieziono ponad 114 tys. m3 śmieci. Taka ilość odpadków zajęłaby ponad tysiąc wagonów kolejowych.

Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl

1481 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39