Zrób zakupy i przy okazji zbadaj piersi! Darmowe badania

2022.10.05 15:00
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. W tym czasie organizowanych jest wiele akcji mających promować badania i profilaktykę. Przy dwóch centrach handlowych w najbliższych dniach będzie czekał mammobus.
Zrób zakupy i przy okazji zbadaj piersi! Darmowe badania
Fot: J. Fiedoruk

W czwartek (6.10) mammobus będzie czekał na mieszkanki województwa podlaskiego przed Centrum Handlowym Auchan Produkcyjna. Dzień później, w piątek, badania będą wykonywane przed Centrum Handlowym Auchan Hetmańska. Darmowe mammografie będą wykonywane od godz. 10.00 do 18.00. Każda pacjentka dodatkowo dostanie w prezencie kosmetyk.

Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanych badań w ciągu ostatnich 2 lat. Kobiety w wieku od 40 do 49 lat, powyżej 60. roku życia lub te, które badały się w ciągu ostatnich 24 miesięcy, również będą mogły skorzystać z badania, ale będzie ono płatne 100 zł.

Pacjentka, która zgłasza się do mammobusu na badanie powinna mieć ze sobą dowód osobisty. Jeśli wcześniej badała piersi, warto, by wzięła ze sobą wyniki. Poza tym nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać do badania. Najlepiej jest jednak założyć dwuczęściowe, wygodne ubranie, by łatwo można było się rozebrać od pasa w górę.

Kobiety, które wcześniej się zapiszą dzwoniąc pod numer telefonu: 42 254 64 17, mogą wybrać dogodną godzinę i dzięki temu uniknąć oczekiwania w kolejce.

Warto pamiętać, że mammografia jest skuteczną metodą wykrywania raka piersi. Wczesne wykrycie choroby znacznie większa szansę na całkowite wyzdrowienie.

Samo badanie trwa niespełna kwadrans i obejmuje 4 projekcje (po dwie na każdą pierś). W mammobusie przed Auchan będą je wykonywali radiologowie z Centrum Medycznego Medica. Zdjęcia zostaną później wysłane do przychodni, gdzie lekarz specjalista przygotuje opis. Pacjentka otrzyma informacje o wyniku smsem lub pocztą elektroniczną. W przypadku, gdy zostanie wykryta jakaś niepokojąca zmiana, pacjentka dostanie listem poleconym opis, skierowanie na dalsze badania oraz porady, jakie kroki podjąć, by rozpocząć leczenie.

Akcja badań mammograficznych odbywa się w ramach kampanii "Łączy Nas Kobiecość", która ma na celu popularyzowanie profilaktyki raka piersi.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
1306 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39