ZUS weekend dla Ukrainy. Od soboty można składać wnioski o 500 plus w języku ukraińskim

2022.03.25 11:39
Od soboty (26.03) uchodźcy z Ukrainy będą mieli możliwość złożenia elektronicznie wniosku o 500 plus. Na PUE ZUS zostanie udostępnony specjalny formularz w języku ukraińskim. W weekend urzędy będą otwarte dla obywateli Ukrainy.
ZUS weekend dla Ukrainy. Od soboty można składać wnioski o 500 plus w języku ukraińskim
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Uchodźcy od soboty mogą składać wnioski w programie 500 plus

W sobotę uchodźcy z Ukrainy już będą mogli składać wnioski o 500 plus. Formularze (dostępne także w języku ukraińskim) będzie można złożyć tylko przez PUE ZUS. Osoby, które chcą złożyć wniosek, ale nie wiedzą, czy sobie z tym poradzą, mogą skorzystać z pomocy urzędników, bowiem w sobotę i niedzielę odbędzie się akcja "ZUS weekend dla Ukrainy". W związku z nią placówki będą czynne dla uchodźców w tych dniach. Pracownicy ZUS będą pomagać im w założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu wniosku o świadczenie 500plus.

- Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi będą mogli starać się o świadczenia rodzinne z ZUS takie jak: świadczenie 500plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy dofinansowanie do żłobka. Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty. Dlatego też w najbliższy weekend ZUS organizuje specjalną akcję "Weekend dla Ukrainy". 26 i 27 marca w różnych miejscach w Polsce, placówki ZUS będą otwarte dla uchodźców, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus na dzieci – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wnioski o świadczenia może składać osoba, która: jest obywatelem Ukrainy albo małżonkiem obywatela Ukrainy, jej pobyt w Polsce jest legalny, ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym), które ma ukraińskie obywatelstwo i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi, ma pod opieką dziecko (jest jego rodzicem lub opiekunem tymczasowym) urodzone w Polsce przez matkę, która jest obywatelką Ukrainy i której pobyt w Polsce jest legalny. Wnioski mogą składać osoby, które już wyrobiły numer PESEL (zobacz: Uchodźcy mogą już składać wnioski o numer PESEL w Białymstoku).

- Aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus, uchodźca i dziecko musi posiadać specjalny PESEL. Potrzebne będzie też konto w banku i polski numer telefonu. Zasady przyznawania świadczenia dla uchodźców są takie same jak dla naszych obywateli. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia – dodaje rzeczniczka.

Godziny otwarcia placówek ZUS w najbliższy weekend

W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte w godzinach 9.00-15.00. Pracownicy ZUS pomogą obywatelom Ukrainy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. W województwie podlaskim dyżury odbędą się:

26 i 27 marca w ZUS: w Białymstoku, ul. Młynowa 29;
- w Bielsku Podlaskim, ul. Widowska 10 A;
- w Suwałkach, ul. 1 Maja 33;
-
27 marca w ZUS:
- w Augustowie, ul. Hoża 8;
- w Hajnówce, ul. Armii Krajowej 16;
- w Siemiatyczach, ul. Ogrodowa 5;
- w Sokółce, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 38 c;
- w Łomży, ul. Szosa Zambrowska 29;
- w Zambrowie, ul. Fabryczna 3 a;

Uchodźcy z Ukrainy mogą także ubiegać się o świadczenia rodzinne, jednorazową zapomogę w wysokości 300 zł, świadczenia z pomocy społecznej (zasiłek okresowy, zasiłek celowy na żywność lub posiłek, zasiłek stały oraz świadczenia niepieniężne, w szczególności: posiłek, praca socjalna, poradnictwo specjalistyczne, interwencja kryzysowa), szczegóły: Pomoc społeczna dla uchodźców. O co mogą się ubiegać?

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1511 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39