Termin imprezy: 2025-09-09
Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza 9 września 2025 r. o godz. 17.00 na premierę swojego pierwszego audiobooka powstałego na podstawie wspomnień płk. Romualda Lipińskiego pt. „Życiorys pisany przez historię”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Adam Woronowicz, ceniony aktor filmowy i teatralny pochodzący z Podlasia, który użyczył głosu nagraniu.
Spotkanie z Adamem Woronowiczem i prof. Wojciechem Śleszyńskim, dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru, poprowadzą Agnieszka Czarkowska – kierowniczka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok i dr Marcin Zwolski – kierownik Działu Naukowego Muzeum Pamięci Sybiru. Będzie to unikalna możliwość poznania idei i kulisów powstania audiobooka, zgłębienia tajników warsztatu aktorskiego, a także wysłuchania fragmentów wspomnień czytanych przez Adama Woronowicza.
Książka „Życiorys pisany przez historię” została wydana w 2024 roku w ramach serii „Wspomnienia i relacje”, którą Muzeum publikuje od początku swojej działalności. Jej publikacja związana była z 80. rocznicą bitwy o Monte Cassino, natomiast powstanie audiobooka towarzyszy szczególnemu jubileuszowi – setnym urodzinom autora, płk. Romualda Lipińskiego.
Wybór Adama Woronowicza do realizacji nagrania nie był przypadkowy. Aktor od lat interesuje się historią i angażuje w projekty, które pozwalają ocalić od zapomnienia świadectwa minionych wydarzeń. Podczas prac nad audiobookiem podkreślał, że choć dzieje zesłań i szlaku bojowego Armii Andersa są szeroko znane, to w przypadku wspomnień płk. Romualda Lipińskiego szczególną wartość stanowi ich emocjonalny wymiar – poruszające obrazy ludzi, wydarzeń i osobistych przeżyć. To właśnie ta warstwa była kluczowa w interpretacji, ponieważ wymagała od aktora nie tylko precyzyjnego oddania treści, ale także wrażliwości i umiejętności przekazania emocji autora.
Termin: 9 września 2025 r., godz. 17.00
Miejsce: Muzeum Pamięci Sybiru, sala audiowizualna
Wstęp wolny
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki i audiobooka w promocyjnej cenie.
Zapraszamy!